Zamknij

Budka, Rozenek i lider PSL w TVP: utrzymamy 500 plus. Sasin: nie wierzcie w to

01.10.2019 21:00
Michał Adamczyk
fot. Debata przedwyborcza w TVP

Debata przed wyborami parlamentarnymi 2019. Podczas debaty komitet PiS reprezentował wicepremier Jacek Sasin, Koalicję Obywatelską - Borys Budka, PSL - lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz, KW SLD - Andrzej Rozenek, a Konfederację - Jacek Wilk.

20:58

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji. Zachęcamy do udziału w naszym wyborczym wydarzeniu: 13 października idę na wybory. Idź ze mną!

20:57

Debata przedwyborcza w TVP dobiegła końca.

20:56

Jacek Sasin: Polska przestała być bankomatem dla przestępców. 

20:56

Kosiniak-Kamysz: 13 października mogą się skończyć rządy jednej partii, które nigdy nie służyły Polsce. 

20:55

Andrzej Rozenek dziękuję swoim dzieciom, które wspierają go w kampanii. - Dlatego myśląc o przyszłości, moje dzieci wybierają Lewicę - dodaje.

20:54

- Konfederacja to jedyna partia w Polsce, która stawia na młodych polityków - mówi Jacek Wilk. 

20:53

- Nie uniknęliśmy błędów, wyciągnęliśmy wnioski. Musimy rozmawiać z Polakami, robimy to od czterech lat - mówi Borys Budka. 

20:51

Ostatnia runda to czas na swobodne wypowiedzi uczestników debaty.

20:51

- Nieprawdą jest, że PSL wyrównało poziom dopłat do średniej europejskiej - ripostuje Jacek Sasin z PiS. 

20:50

Kosiniak Kamysz: Żądamy dymisja ministra Ardanowskiego. Prezes PSL przekonuje, że jego partia doprowadziła dopłaty do poziomu średniej europejskiej. 

20:49

 - Spór z Brukselą może doprowadzić do tego, że polscy rolnicy nie będą otrzymywali dopłat - ostrzega Andrzej Rozenek (Lewica). 

20:48

Borys Budka przekonuje rolników, że jeśli Koalicja Obywatelska wygra wybory, wynegocjuje więcej pieniędzy z unijnego budżetu dla polskiej wsi. 

20:47

- Polscy rolnicy są dyskryminowani tym, że te dopłaty są nierówne względem innych państw członkowskich - mówi Jacek Wilk (Konfederacja). 

20:46

Szósta runda dotyczy rolnictwa. Michał Adamczyk pyta, ''ile wynosi dziś i ile powinna wynosić średnia dopłata z UE dla rolnika?''

20:46

- PiS chce wprowadzić pewien element jawności. W jaki sposób wpłynie to na zwykłego obywatela? - pyta przedstawiciel Lewicy. 

20:44

Jacek Wilk: Oczywiście, że trzeba popierać jawność w życiu publicznym.

20:43

Borys Budka zaprasza widzów na stronę internetową "100 afer PiS".

20:42

Jacek Sasin przypomina, że to PiS założyło CBA. - Tym się różnimy od konkurentów, że nie chronimy kolegów. To nie nasze standardy - dodaje. 

20:40

Piąte pytanie dotyczy jawności majątków polityków i ich rodzin.

20:38

- Lewica wie jak skrócić kolejki do lekarzy specjalistów. Musimy zwiększyć ilość pieniędzy do 7,2 proc. PKB - proponuje Andrzej Rozenek (Lewica). 

20:38

- Nie potrzebujemy paktów opozycji - odpowiada Jacek Sasin (PiS). Wicepremier twierdzi, że za rządów PiS lekarze rzadziej wyjeżdżają za granicę. 

20:37

Kosiniak-Kamysz proponuje wzrost wynagrodzeń, aby zatrzymać pielęgniarki i lekarzy w kraju. Prezes PSL zachęca do podpisania "Paktu dla zdrowia".

20:35

- Strumień pieniędzy na nagrody dla ministrów, samoloty dla VIP-ów itd., powinien płynąć do służby zdrowia - mówi Borys Budka. 

20:34

Jacek Wilk przywołuje przykład Singapuru, który ma jeden z najlepszych systemów zdrowotnych na świecie. - Wprowadźmy ten system i przestańmy zawracać do czasów PRL - przekonuje. 

20:33

Czwarta runda debaty dotyczy służby zdrowia. - Co zrobić, żeby w systemie opieki zdrowotnej pojawiło się więcej lekarzy i pielęgniarek? - pyta Michał Adamczyk. 

20:32

- Mieliśmy wstać z kolan, a zmieniliśmy tylko klęczniki - mówi Jacek Wilk (Konfederacja).

20:31

Borys Budka wylicza sukcesy PO w polityce zagranicznej. - Wynegocjowaliśmy blisko pół miliarda złotych w budżecie Unii Europejskiej - przypomina poseł PO. 

20:30

Jacek Sasin wykorzystuje szansę na ripostę i odpowiada prezesowi PSL: Sądzę, że jako ostatni macie prawo mówić o przywożeniu ruskiego węgla.

20:29

- Chciałbym, żeby rozliczano nas z celów, a nie patrzeć na machanie do F-35 - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz.

20:28

Andrzej Rozenek bezlitosny dla PiS. - Najgorsza polityka zagraniczna od 30 lat - mówi przedstawiciel Lewicy. - Ostatnie cztery lata to pasmo niekończących się porażek i katastrof - dodaje. 

20:27

Jacek Sasin z PiS mówi o najlepszych relacjach polsko-amerykańskich w historii.

20:25

Runda trzecia to polityka zagraniczna i relacja polsko-amerykańskie. 

20:25

- Nie możemy zgodzić się, aby dzieci były poddawane procesom seksualizacji - mówi Jacek Sasin. - Jesteśmy tolerancyjni (...), ale tolerancja nie oznacza afirmacji. Nie zgodzimy się na "plan Rabieja" - dodaje wicepremier. 

20:23

- Lewica zadba o wszystkie rodziny - przekonuje Andrzej Rozenek. 

20:22

Borys Budka: w programie KO zapisaliśmy kwestię związków partnerskich. Nie ma w nim mowy o adopcji. 

20:22

- To nie jest tak, że związki partnerskie są nielegalne, nie ma przepisu prawa w Polsce, który by o tym mówił - mówi Jacek Wilk.

20:20

Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) jest przeciw związkom partnerskim. Prezes PSL nie zgadza się również na wykorzystanie Kościoła w polityce.

20:19

Drugie pytanie dotyczy związków partnerskich i adopcji dzieci przez pary homoseksualne.

20:19

Jacek Sasin z PiS zachwala 500 plus i przestrzega przed opozycją. - Nie wierzcie w ich zapewnienia - mówi. 

20:18

Andrzej Rozenek (Lewica) na wstępie dziękuje za zaproszenie do TVP. - Lewica popiera program 500 plus, powinien być wprowadzony wcześniej - mówi Rozenek. 

20:17

- Proponujemy największą w historii Polski obniżkę podatków - mówi Jacek Wilk z Konfederacji.

20:16

Kosiniak-Kamysz zapewnia, że jest zwolennikiem programu 500 plus. Dodatkowo składa ofertę dla emerytów: emerytura bez podatku! 

20:15

Nic, co zostało dane, nie zostanie zabrane (...) 500 plus było możliwe dlatego, że zostawiliśmy Polskę w bardzo dobrym stanie. Suchą stopą przeszliśmy przez kryzys gospodarczy - mówi Borys Budka. 

20:14

Pierwsze pytanie do Borysa Budki. - Czy PO jest za utrzymaniem programu 500 plus w obecnej formule? - pyta Michał Adamczyk. 

20:12

Uczestnicy usłyszą po sześć pytań, na odpowiedź będą mieć 60 sekund. 

20:11

Debata wystartowała. Michał Adamczyk przedstawia bohaterów dzisiejszego politycznego wieczoru. 

20:10

''Pracownicy TVP odmawiający podania nazwisk tuż przed debatą próbowali właśnie zdjąć polską flagę ze stanowiska @JacekWilkPL reprezentującego @KONFEDERACJA_'' - pisze na Twitterze Krzysztof Bosak.

20:08
20:07

W studiu TVP są już: wicepremier Jacek Sasin z PiS, Borys Budka z Koalicji Obywatelskiej, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, Andrzej Rozenek z Lewicy i Jacek Wilk z Konfederacji. 

20:04

Debata potrwa około 45 minut. Poprowadzi ją prezenter „Wiadomości” TVP1 Michał Adamczyk.

20:03

Witamy i zapraszamy na relację z debaty przedwyborczej zorganizowanej przez TVP. 

Debata przedwyborcza w TVP - kto weźmie udział? 

Warto podkreślić, że przed widzami zaprezentował się dziś tylko jeden lider ogólnopolskiego komitetu wyborczego. Był to Władysław-Kosiniak Kamysz, lider Polskiego Stronnictwa Ludowego (w wyborach komitet PSL-Koalicja Polska).

Prawo i Sprawiedliwość reprezentował wicepremier Jacek Sasin.

Przedstawicielem Koalicji Obywatelskiej w debacie TVP był z kolei wiceszef PO i poseł tej partii Borys Budka.

W imieniu Lewicy zaprezentował się Andrzej Rozenek, lider listy w okręgu warszawskim, były poseł i kandydat na prezydenta Warszawy.

Konfederacja wystawiła posła Jacka Wilka. W Sejmie, który kończy kadencję, reprezentuje koło Konfederacji, mandat uzyskał z ruchu Kukiz’15.

Debata przedwyborcza w TVP – formuła

Formuła debaty zakładała zadanie przedstawicielom komitetów sześciu pytań. Kandydaci na posłów mieli minutę na odpowiedź na każde pytanie.

Debatę poprowadził Michał Adamczyk, jeden z prezenterów „Wiadomości” TVP 1.

Debata przedwyborcza w TVP jest wymagana prawem – stosowne przepisy w tej kwestii reguluje rozporządzenie KRRiT.

RadioZET.pl/Press.pl