Debata przedwyborcza w TVN24. Spór o praworządność, smog i kolejki do lekarzy

08.10.2019 19:09
debata tvn24
fot. Piotr Molecki/ EastNews

W TVN24 odbyła się kolejna debata przedwyborcza przedstawicieli wszystkich ogólnopolskich komitetów wyborczych. Wzięli w niej udział: Izabela Leszczyna z Koalicji Obywatelskiej, Marcin Horała z Prawa i Sprawiedliwości, Adrian Zandberg z Lewicy, Krzysztof Bosak z Konfederacji i Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL. Komentatorzy podkreślają, że debata stała na wysokim poziomie merytorycznym i tym razem trudno jest wskazać zdecydowanego zwycięzcę.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

20:49

To już koniec debaty w TVN24 i naszej relacji na żywo. Dziękujemy, że byliście z nami przez ten czas na RADIOZET.PL.

20:48

Krzysztof Bosak: jako jedyni nie będziemy przekonywać Was, że damy Wam pieniądze, które wcześniej zabierzemy Wam w podatkach. Polska potrzebuje ideowej, konserwatywnej siły jaką jest Konfederacja.

20:47

Władysław Kosiniak-Kamysz: dla Polski w imię zasad trzeba iść na te wybory. Ani lewica, ani prawica, nie zapewni normalności. Głos na PSL to głos za państwem, które szanuje każdego. Kto nikomu nie zagląda za firanki, ale nie pozwoli na rewolucję obyczajową.

20:45

Marcin Horała: czy żyje wam się lepiej niż 4 lata temu? Polacy mówią tak. Otrzymaliśmy 500 plus, 13 emeryturę, jesteśmy dumni z Polski.

20:44

Izabela Leszczyna: ludzie pytali nas, dlaczego nic nie robimy, by bronić wolności i demokracji. To jest ten moment. Nie ma lepszego momentu, by odsunąć złą władzę, niż wybory. Zaufajcie Koalicji Obywatelskiej.

20:43

Adrian Zandberg: Albo Polska dalej będzie zsuwała się w prawo, w stronę zamordyzmu PiS, albo pójdzie w lewo, w stronę nowoczesnego, europejskiego, świeckiego państwa dobrobytu.

20:42

Koniec części tematycznych. Czas na podsumowanie debaty.

20:39

Marcin Horała: Nie mówimy o panu Neumanie, o panu Gawłowskim, o aferach PO. PiS narzuca wysokie standardy. Pan Banaś poszedł na urlop do czasu wyjaśnienia sprawy.

20:38

Izabela Leszczyna: Minister Banaś jest człowiekiem, który przyznał że popełnia oszustwa podatkowe. Wszyscy widzieliśmy, komu wynajmuje swoje mieszkanie.

20:37

Adrian Zandberg: w sprawie pana Banasia zawiodło państwo i służby. Służby mamy nieudolne. Gorsza opcja jest taka, że być może służby wiedziały, ale rządzący uznali, że skoro to nasz człowiek, to można przymknąć oko.

20:34

Władysław Kosiniak-Kamysz: trzeba zwiększyć kontrolę społeczną, tak żeby np. obywatele mogli odwołać posła w trakcie kadencji. Postulujemy także zmianę ordynacji wyborczej na mieszaną.

20:32

Izabela Leszczyna: uchwalimy akt odnowy demokracji. Pan Banaś to symbol tej władzy. Polityków PiS prawo nie dotyczy.

20:31

Krzysztof Bosak: Jesteśmy gotowi do dyskusji o zmianach w konstytucji.

20:30

Władysław Kosiniak-Kamysz: trzeba rozdzielić funkcję Prokuratora Generalnego od Ministra Sprawiedliwości. PG powinien być wybierany w wyborach powszechnych. Za rządów PiS sprawiedliwość wyszła z sal sądowych, a weszła tam polityka.

20:28

Adrian Zandberg: powinniśmy przywrócić Polskę na ścieżkę praworządności. Pan się ośmiesza panie Horała. Możecie się bać tego, że Lewica wraca do Sejmu. Nam ręka nie zadrży, żeby wyciągnąć wobec was konsekwencje.

20:26

Marcin Horała: to PiS stoi na straży praworządności i konstytucji w Polsce. PO dokonało zamachu na Trybunał Konstytucyjny wybierając sobie sędziów na zapas.

20:24

Czwarta runda: praworządność.

20:24

Adrian Zandberg: powinniśmy odejść od węgla do 2035 roku. Kryzys klimatyczny, panie Bosak, to nie jest ideologia. Zmiany klimatyczne to zagrożenie dla cywilizacji. Za każde zlikwidowane miejsce pracy w przemyśle węglowym stworzymy nowe miejsce pracy w przemyśle niskoemisyjnym.

20:21

Krzysztof Bosak: nasza energetyka jest tak nastrojona, że będzie ona w przyszłości oparta na węglu. Polityka europejska chce "zajechać" polską gospodarkę poprzez narzucanie nam różnych regulacji.

20:18

Marcin Horała: potrzebujemy dywersyfikacji źródeł energetycznych, również OZE. Węgiel to jednak podstawa naszego bezpieczeństwa energetycznego. Odejście od węgla musi odbywać się w sposób naturalny.

Odpowiada Władysław Kosiniak-Kamysz: jak Wam nie wstyd? Postawiliście na ruski węgiel. Sprowadzacie go nawet z Mozambiku.

20:15

Krzysztof Bosak: Żaden rząd nie zrobił nic w poprawieniu jakości powietrza. Znów dominuje tu centralistyczne myślenie. Konfederacja jest za wypowiedzeniem europejskich pakietów klimatycznych.

20:13

Władysław Kosiniak-Kamysz: nie chcę żeby nasze dzieci chodziły w maseczkach antysmogowych. OZE musi stanowić 50 proc. w energetyce. Przede wszystkim energia wiatrowa, słoneczna.

20:11

Izabela Leszczyna: Za naszych rządów wykorzystanie OZE w energetyce to było 14 proc. Dziś to jest 11 proc.

20:08

Marcin Horała: wprowadziliśmy program Czyste Powietrze. Jesteśmy pierwszą partią, która robi cokolwiek w walce ze smogiem.

20:07

Adrian Zandberg: proponujemy wielki program wymiany pieców z budżetu krajowego. Musimy zacząć traktować się poważnie, to nie jest tak, że Polacy mają płuca ze stali.

20:05

Przed nami trzecia runda debaty: klimat i ekologia.

20:04

Marcin Horała: metoda in vitro budzi poważne wątpliwości natury etycznej. Nie możemy zmuszać Polaków, aby finansowali ze swoich podatków tę metodę.

20:03

Władysław Kosiniak-Kamysz: w tym roku urodziła mi się córka. Wszystkim, którzy nie mogą mieć dzieci, państwo powinno finansować zabieg in vitro. 500 plus nie rozwiąże problemów demograficznych.

20:01

Adrian Zandberg: In vitro powinno być finansowane z budżetu jak każde świadczenie medyczne. Dziś zamiast opierać się na nauce, badaniach, rząd opiera się na religii. Ludzie nie decydują się na dzieci ze względu na niestabilność finansową, umowy śmieciowe, drogie mieszkania i brak wsparcia państwa w opiece.

19:59

Izabela Leszczyna: jesteśmy za finansowaniem in vitro. Sami to wprowadzaliśmy. Mamy to w programie. Jeżeli chodzi o politykę społeczną, to wszystko co zostało dane, nie zostanie odebrane.

19:57

Krzysztof Bosak: nie jesteśmy zwolennikami finansowania in vitro z budżetu. To tyle.

19:56

Adrian Zandberg: można odważnie podnieść płacę minimalną do 2700 zł. Mamy dobrą sytuację gospodarczą. Takie decyzje trzeba jednak podejmować mając dane z każdego roku, a nie obiecywać ludziom gruszki na wierzbie.

19:54

Izabela Leszczyna: płaca minimalna nie może być kwestią przetargu. To nie Kaczyński ma mówić, ile ma ona wynosić. My mówimy: ma ona stanowić 50 proc. średniego wynagrodzenia.

19:53

Krzysztof Bosak do Marcina Horały: podwyższyliście 30 podatków. Podwyższyliście ZUS. To niebywałe, co pan mówi.

19:51

Marcin Horała: jesteśmy pierwszym rządem od lat, który obniżył podatki. Chcemy żeby Polacy dobrze zarabiali. Mamy cały pakiet propozycji dla przedsiębiorców, dzięki czemu podwyższenie płacy minimalnej w nich nie uderzy.

19:50

Władysław Kosiniak-Kamysz: minimalne wynagrodzenie musi rosnąć. PiS łatwą ręką chce podpisać rozporządzenie. Nie zapłaci za to rząd, a przedsiębiorcy. Najlepszym sposobem jest podniesienie kwoty wolnej od podatku.

19:48

Przed nami druga runda debaty: gospodarka i sprawy socjalne.

19:47

Izabela Leszczyna: proponujemy 21 dni oczekiwania do specjalisty i 60 minut oczekiwania na SOR.

19:46

Izabela Leszczyna: PiS od czterech lat rządzi i jedyny sukces jakim się pan Horała pochwalił, to skrócenie kolejek do lekarzy leczących zaćmę.

19:44

Marcin Horała: Uruchomimy fundusz modernizacji szpitali. Wybudujemy najnowocześniejsze w Europie centrum onkologiczne.

19:42

Władysław Kosiniak-Kamysz: PiS utajnił raport o zadłużeniu szpitali. Wy mówicie o zrównoważonym budżecie? To się w głowie nie mieści.

19:41

Krzysztof Bosak: Jesteśmy zwolennikami, aby każdy Polak mógł wyprowadzić swoją część składki do wybranego funduszu zdrowotnego.

19:40

Adrian Zandberg: Ponadpartyjne porozumienie w służbie zdrowia jest potrzebne. Takie pakty były podpisywane np. w krajach skandynawskich. Trzeba usiąść do stołu ze wszystkimi pracownikami sektora medycznego. PiS sobie z tym ewidentnie nie poradził w tej kadencji.

19:37

Adrian Zandberg, Lewica: Wydajemy zdecydowanie za mało na publiczną służbę zdrowia. Jeżeli chcemy poprawić jakość ochrony zdrowia, musimy zacząć wydawać tyle, co cywilizowane kraje europejskie.

19:35

Izabela Leszczyna, KO: Rząd PiS wydłużył jak żaden rząd kolejki do lekarza, a na onkologię wydaje tyle, co na propagandę w TVP.

19:34

Marcin Horała, PiS: Wiele zrobiliśmy, ale dużo zostało do zrobienia. Na koniec tej kadencji będziemy wydawać na służbę zdrowia już dwa razy więcej niż nasi poprzednicy.

19:32

Krzysztof Bosak, Konfederacja: System jest skrajnie scentralizowany, zbiurokratyzowany. Popieramy rozwiązania znane z Singapuru, czy Czech. Nie popierajmy rozwiązań SLD.

19:31

Władysław Kosiniak-Kamysz, PSL: Musimy zwiększyć finansowanie służby zdrowia do 6,8 proc. PKB. Możemy to zrobić tylko wspólnie.

19:30

Przed nami pierwsza runda debaty poświęcona ochronie zdrowia.

19:27

ROZPOCZYNAMY RELACJĘ NA ŻYWO Z DEBATY W TVN24. BĄDŹCIE Z NAMI!

19:25

Debata zakończy się rundą minutowych podsumowań.

19:23

Dodatkowo przy każdym pytaniu od prowadzących uczestnicy będą mogli skorzystać z 30-sekundowej riposty, po zakończeniu odpowiedzi przez innego mówcę.

19:21

W każdej kategorii uczestnicy odpowiedzą na dwa pytania. Przed debatą nie będą znali ich treści. Na każdą z odpowiedzi przysługiwać im będzie minuta.

19:19

Zasady debaty Debata zostanie podzielona na cztery części tematyczne: zdrowie, polityka socjalna i gospodarka, klimat i ekologia, praworządność.

19:15
19:12

Uczestnikami będą: Marcin Horała (KW Prawo i Sprawiedliwość), Izabela Leszczyna (KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni), Adrian Zandberg (KW Sojusz Lewicy Demokratycznej), Władysław Kosiniak-Kamysz (KW Polskie Stronnictwo Ludowe), Krzysztof Bosak (KW Konfederacja Wolność i Niepodległość).

19:10
19:08
19:05

Debata potrwa około 90 minut. Poprowadzą ją dziennikarze TVN24 Monika Olejnik i Grzegorz Kajdanowicz.

"Czas decyzji: debata" w TVN24 wystartowała we wtorek o godzinie 19.25. Trwała około 90 minut.

RadioZET.pl/ TVN24