Zamknij

Tarczyński dostał się do Sejmu. Czy przestanie być „rezerwowym europosłem”?

15.10.2019 10:40
Dominik Tarczyński
fot. Tomasz Jastrzębowski/Reporter

Dominik Tarczyński przestaje być „rezerwowym europosłem”, a zostaje...posłem w nowym Sejmie. Polityk PiS został wybrany po raz trzeci, ale jego status wciąż wzbudza wątpliwości, które usiłowała rozwiać Państwowa Komisja Wyborcza. 

Dominik Tarczyński staje w tym momencie przed poważnym dylematem. Kontrowersyjny poseł PiS uzyskał bowiem reelekcję na swoją drugą kadencję w Sejmie i teoretycznie będzie mógł zasiąść na Wiejskiej. Jest tylko jeden problem.

Tarczyński w Sejmie czy w „rezerwie” do PE?

Tarczyński startował w maju w wyborach do Parlamentu Europejskiego. I również uzyskał mandat, tylko że pochodzący z tzw. brexitowej listy, a więc do rozdysponowania dla państw członkowskich już po opuszczeniu przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Brexit się jednak opóźnia (wciąż nie wiadomo, kiedy formalnie stanie się faktem), co oznacza, że przejście 40-latka z ław poselskich w Warszawie do Brukseli zostało na razie zawieszone.

Zobacz także

Co jednak w tym momencie zamierza zrobić parlamentarzysta PiS? Pozostać w Sejmie i czekać na rozwój wydarzeń w Londynie? I czy może objąć mandat, licząc na to, że w trakcie kadencji stanie się eurodeputowanym? Co tak naprawdę mówią w tej sprawie przepisy?

PKW tłumaczy

– To kwestia już nowego marszałka Sejmu i samego posła Tarczyńskiego. To będzie w gestii organów Sejmu, a nie Państwowej Komisji Wyborczej – mówi w rozmowie z reporterką Radia ZET szef PKW Wiesław Kozielewicz. 

Ale jak marszałek zapyta się PKW o zdanie w tej sprawie, to zgodnie z kodeksem wyborczym, jeśli Dominik Tarczyński został wybrany do sejmu, to automatycznie przestaje być „rezerwowym europosłem”, który wszedłby do PE, gdy Wielka Brytania wyjdzie z Unii. Jego miejsce w „rezerwie” zajmie wówczas kolejna osoba z listy w eurowyborach.

Zobacz także

Sam zainteresowany dziękował już swoim wyborcom na Twitterze. „Trzeci raz poddałem się ocenie Rodaków. Trzeci raz wygrałem. Cieszę się bardzo. Uwierzcie mi, to nie jest łatwe dla nas i naszych rodzin ale radość służby i walki wielka! Dziękuję” – napisał. 

RadioZET.pl/AJ