Zamknij

Najpierw PiS, dziś KO zgłasza protesty wyborcze. Chodzi o trzy okręgi senackie

22.10.2019 11:38
Grzegorz Schetyna
fot. PAP

Koalicja Obywatelska odpowiada na protesty wyborcze PiS… własnymi. Grzegorz Schetyna poinformował, że opozycja złoży do Sądu Najwyższego protesty ws. trzech okręgów senackich. Argumentacja protestu KO jest zupełnie inna niż w przypadku PiS.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Protesty wyborcze mogą zmienić układ sił w nowym Senacie. PiS wniósł o ponowne przeliczenie głosów w sześciu okręgach, w których przegrał nieznaczną różnicą głosów (od 320 do ok. 2,5 tys.). Opozycja mówi o niepogodzeniu się partii Kaczyńskiego z demokratycznym werdyktem, po czym… sama składa protest wyborczy. A właściwie trzy – dotyczące okręgów w Jeleniej Górze, Łomży i Pabianicach.

Zobacz także

Inna jest jednak argumentacja KO. O ile PiS podkreśla większą liczbę głosów nieważnych względem różnicy nad opozycją, o tyle KO wyszczególnia konkretne powody.

W jednym z okręgów przy nazwisku kandydata Lewicy Polskiej na karcie do głosowania umieszczono logo SLD Lewicy (okręg nr 2, Jelenia Góra). Kandydat Lewicy przegrał tu o zaledwie 1,2 tysiąca głosów.

Zobacz także

W innym na miejsce zmarłego Kornela Morawieckiego PiS wystawiło kandydata po ustawowym terminie (okręg nr 59, Łomża). Z kolei w Pabianicach (okręg nr 26) instrukcja do głosowania mogła być myląca dla wyborców. Chodziło o słynny kwadrat z logiem Koalicji Obywatelskiej, na którym wielu wyborców postawiło krzyżyk, zamiast we właściwej kratce.

Schetyna zaznaczył, że adresatem protestów jest Sąd Najwyższy. Pytany o to, że wnioski trafią do Izby Dyscyplinarnej przy SN, powołanej za rządów PiS, odpowiedział:

– Zobaczymy, będzie osobna konferencja i przedstawimy całą konstrukcję prawną – powiedział Schetyna.

RadioZET.pl/PAP