Kaczyński ostrzega przed patologią i atakiem na demokrację. Oto "Polska minus"?

11.10.2019 11:05
Kaczyński przed wyborami 13 października ostrzega przed atakiem KO na demokrację
fot. Piotr Molecki/East News

Jarosław Kaczyński aktywnie uczestniczy w ostatnim dniu kampanii wyborczej. Na dwa dni przed wyborami parlamentarnymi udzielił kilku wywiadów, w których wyjaśniał, dlaczego nie należy głosować na opozycję i przypominał liczne sukcesy PiS.

To już ostatnie godziny kampanii wyborczej. Politycy korzystają z każdej okazji, by przekonać do siebie wyborców. Z medialnych zaproszeń skorzystał przed ciszą wyborczą sam prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W piątek rano lider partii rządzącej gościł w „Sygnałach dnia” w radiowej Jedynce, gdzie mówił m.in. o „odpowiedzialnej polityce finansowej”, wiarygodności swojej partii i o tym, o czym w ostatnich tygodniach mówił wiele – o dobrobycie i „Polsce Plus” według PiS. - Stawką niedzielnych wyborów jest to, czy będzie "Polska plus", czyli kontynuacja zmian m.in. w obszarach polityki rodzinnej, rozwojowej i bezpieczeństwa – mówił Kaczyński i ostrzegał przed „Polską minus” i zniesieniem 500 plus przez Koalicję Obywatelską. - Rządy opozycji cofną Polskę wstecz, i to bardzo mocno wstecz, i wprowadzą chaos – stwierdził prezes PiS.

Polska minus to jest Polska, która wróci do tego, co działo się w (latach – red.) 2007-2015, tylko prawdopodobnie w jeszcze bardziej radykalnej formie, bo przy tej okazji będzie jeszcze zaatakowana demokracja

ocenił Kaczyński

Lider PiS nawiązał też do kwestii LGBT. Jeśli chodzi o małżeństwa homoseksualne i adopcję dzieci przez takie pary, to z tym „Polska w żadnym razie nie może się liczyć, jeżeli chce być Polską i zachować swoją tożsamość”.

Zobacz także

Kaczyński dla „SE” o błędach i aferach PiS, których nie widzi

Kaczyński rozmawiał też z „Super Expressem”. Wywiad z liderem PiS opublikowano w piątek. Pytania dotyczyły m.in. planów PiS w przypadku wygranych wyborów, a także afer i błędów partii w minionej kadencji.

Tych ostatnich Kaczyński nie potrafił jednak skomentować. „Uważam, że w wciągu tych czterech lat zrobiliśmy naprawdę bardzo dużo dobrego" - zaczął i przeszedł do wymieniania: "Wprowadziliśmy programy 500 plus i 300 plus, 13 emeryturę. Radykalnie zmniejszyliśmy bezrobocie, obniżyliśmy podatki czy podnieśliśmy płacę minimalną. Walczymy też z różnymi patologiami, naprawiamy państwo i wznosimy fundamenty pod dynamiczny, wieloletni wzrost gospodarczy, który ma nas doprowadzić do polskiej wersji państwa dobrobytu”. Dopytywany przez dziennikarza o błędy PiS stwierdził, że „wiele zostało do zrobienia”. Błędów w działalności swojej partii się jednak nie doszukał.

Wygląda na to, że nie dostrzega też afer z udziałem polityków PiS. Zamiast odpowiedzieć na pytanie, która z nich dotknęła partię najbardziej, przypomniał afery z udziałem polityków opozycji. - Warto zestawić okres naszych rządów do czasu sprawowania władzy przez koalicję PO-PSL. I trzeba jasno powiedzieć, że to są rzeczy nieporównywalne. Z jednej strony mamy bowiem Polskę Plus, a z drugiej – Polskę Minus – stwierdził Kaczyński.

Zobacz także

RadioZET.pl/SE/Polskie Radio