Zamknij

Kidawa-Błońska o propozycjach PiS: nic więcej pan prezes nie mógł nam obiecać

08.09.2019 19:51
Małgorzata Kidawa-Błońska
fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER

Małgorzata Kidawa-Błońska oceniła w niedzielę program PiS na jesienny wybory. „Obiecano już prawie wszystko, że nic więcej pan prezes nie mógł nam obiecać” – powiedziała kandydatka KO na premiera.

Małgorzata Kidawa-Błońska, oceniając propozycje PiS na wybory parlamentarne, stwierdziła, że "w tym tzw. programie było bardzo wiele tego jak (...) nasze prawa obywatelskie będą tak naprawdę jak cytryna wyciskane".

Na pewno musimy poznać wyliczenia, bo ja znam tegoroczny budżet, tyle słyszałam o trzynastce dla emerytów, ale w tym budżecie tej trzynastki nie ma zapisanej, a już jest obiecana następna „trzynastka”.

Jak dodała, „podwyższanie z mocy ustawy płacy minimalnej to jest zakłócanie funkcjonowania przedsiębiorstw, to jest przeniesienie tej odpowiedzialności na przedsiębiorstwa”. - W Polsce płaca minimalna jest połową średniej krajowej, to jest w sposób naturalny, to nie zwiększa kosztów pracy. Jeżeli jest koniunktura, jeżeli są zamówienia, jest rozwój to te płace rosną. Takie z góry narzucone płace powodują, że poniosą koszty tego przedsiębiorcy, nikt inny. To znaczy, że będą musiały wzrosnąć podatki" - powiedziała w niedzielę w Warszawie Kidawa-Błońska dziennikarzom po uroczystości wręczenia nagrody "Peryklesa".

Zobacz także

My teraz przygotowujemy, liczymy, bo naprawdę obietnic było bardzo dużo i tak na prawdę te wszystkie obietnice były mówione: może 2021 r., może w przyszłości. Miałam wczoraj takie wrażenie, że obiecano już prawie wszystko, że nic więcej pan prezes nie mógł nam obiecać, ale nie to było najsmutniejsze w tym. W tym tak zwanym programie było bardzo wiele tego jak będą ograniczone nasze prawa, że nie będzie jednak powrotu do niezależności sądownictwa, że nasze prawa obywatelskie będą tak na prawdę jak cytryna wyciskane.

Kandydatka KO na premiera pytana o to, kiedy przedstawione zostaną wyliczenia dotyczące propozycji wyborczych Koalicji Obywatelskiej, odpowiedziała: "Od wczoraj, jak państwo wiedzą, jeździmy po Polsce i do każdego tematu, do każdego punktu naszego programu zrobimy odpowiednią konferencję, gdzie przedstawimy dokładnie, krok po kroku, jak to zrobimy i jakie będą wyliczenia. Zaczynamy to, proszę dać nam czasu, na pewno do końca kampanii wyborczej każdy punkt zostanie państwu zaprezentowany".

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP