Zamknij

Kidawa-Błońska w Radiu ZET: telewizja publiczna musi być zbudowana od nowa

20.09.2019 12:47
Kidawa-Błońska
fot. Radio ZET

Małgorzata Kidawa-Błońska zapowiada w programie „Gość Radia ZET” głębokie zmiany w mediach publicznych po dojściu Koalicji Obywatelskiej do władzy. „Mamy przygotowaną ustawę, która uporządkuje media publiczne. Wprowadzi tam ludzi niezależnych od polityków. Politycy powinni od mediów trzymać się jak najdalej. Powinni czasami, też nie za często, być ich gośćmi” – mówi wicemarszałek Sejmu i kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Beata Lubecka zapytała swojego piątkowego gościa, jak miałaby wyglądać telewizja publiczna po powrocie Platformy Obywatelskiej do władzy.

 

– Na pewno telewizja będzie musiała się zmienić. Musi być zbudowana od nowa – ocenia Kidawa-Błońska w internetowej części programu „Gość Radia ZET”.

Zobacz także

– Finansowana z budżetu, czy z abonamentu? – dopytywała Lubecka.

 

– Finansowana z budżetu – odpowiada wicemarszałek Sejmu.

 

– Czyli to, co PiS zarządziło – porównuje Lubecka. 

 

– To, o czym mówimy od czterech, a nawet od wielu lat… powinna być finansowana z budżetu. Abonament w takiej formie nie został zaakceptowany przez Polaków – odpowiada Kidawa-Błońska w Radiu ZET. „Telewizja czy media publiczne – mówimy ciągle o telewizji, a to także radio, które dociera do milionów Polaków – musi mieć możliwość racjonalnego, spokojnego funkcjonowania” – ocenia. 

Zobacz także

Zdaniem wicemarszałek Sejmu telewizja musi wkroczyć w XXI wiek. 

 

– Telewizja wygląda w tej chwili zupełnie inaczej. Model prezentowany przez TVP to model z XX wieku, a my już jesteśmy w XXI. Trzeba to wszystko zmienić, żeby to była nowoczesna i dobra telewizja – zapowiada gość Radia ZET. 

 

– Ale jak zmienić? – dopytywała Beata Lubecka. 

 

– Mamy przygotowaną ustawę, która uporządkuje media publiczne. Wprowadzi tam ludzi niezależnych od polityków. Politycy powinni od mediów trzymać się jak najdalej. Powinni czasami, też nie za często, być ich gośćmi – ocenia Kidawa-Błońska.

 

– Czyli to oznaczałoby czystki kadrowe? – upewniała się prowadząca program „Gość Radia ZET”.

Zobacz także

– Zmiany kadrowe. Osoby uprawiające politykę w mediach nie powinny tam pracować. Potrzebne są osoby, które wiedzą, na czym polega misja dziennikarza. Realizatorzy, operatorzy, dźwiękowcy. Ludzie, którzy wiedzą, jak robić to profesjonalnie, natomiast nie będą uprawiać tam polityki – tłumaczy Małgorzata Kidawa-Błońska.

 

– Wydaje mi się, że operatorzy, realizatorzy i strona techniczna TVP wie, jak to się robi – ocenia Lubecka.

 

– I dlatego mówię: potrzebni są profesjonaliści – powtarza Małgorzata Kidawa-Błońska w Radiu ZET.

RadioZET.pl