Zamknij

Jachira zniknie z list KO? Kombatanci protestują, Nitras przeprasza

Mikołaj Pietraszewski
23.09.2019 11:15
Jachira zniknie z list KO? Kombatanci protestują, Nitras przeprasza
fot. ---

To jest zachowanie po prostu nieprzyzwoite i źle świadczące o osobie, która w ten sposób próbuje być zauważona. Zrobiła krzywdę sobie, zrobiła krzywdę nam wszystkim - ocenił zdjęcie kandydatki KO Klaudii Jachiry wykonane pod pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego poseł PO-KO Sławomir Nitras. Sama zainteresowana również zabrała już głos w tej sprawie. 

Kandydatka Koalicji Obywatelskiej do Sejmu Klaudia Jachira zamieściła na Twitterze zdjęcia z piątkowego Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, w którym wzięła udział. Wśród opublikowanych zdjęć jest takie, wykonane pod pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego, który znajduje się w okolicach Sejmu. Na zdjęciu na tle napisu "Bóg Honor Ojczyzna" stoi Jachira oraz dwie młode osoby, które trzymają transparent z napisem: "Bób, Hummus, Włoszczyzna, Vege".

Kombatanci domagają się usunięcia Jachiry z list KO

Zdjęcie spotkało się z krytycznymi opiniami. Działające w Krakowie Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych zaapelowało w niedzielę do sztabu wyborczego Koalicji Obywatelskiej o natychmiastowe skreślenie z listy kandydatów do Sejmu Jachiry.

Zobacz także

"To nie tylko przekracza wszelkie normy walki politycznej i dobrych obyczajów, ale stanowi przejaw jawnej pogardy dla wartości bliskich sercu każdego rodaka, nawet jeżeli jest on osobą niewierzącą" – napisał w liście rzecznik Porozumienia dr Jerzy Bukowski.

Nitras przeprasza

O sprawę Jachiry był pytany w poniedziałek Polsat News Sławomir Nitras. - Wiem, że coś takiego jak prowokacja w polityce istnieje, ale są granice tej prowokacji - powiedział poseł PO-KO zaznaczając, że sam tego zdjęcia nie widział. - Dzwonił do mnie w tej sprawie mój wujek, oburzony i ja mogę tylko przeprosić - dodał. - To jest zachowanie po prostu nieprzyzwoite i źle świadczące o osobie, która w ten sposób próbuje w jakiś sposób być zauważona. Zrobiła krzywdę sobie, zrobiła krzywdę nam wszystkim - ocenił Nitras.

Zaznaczył, że hasło: "Bóg, Honor, Ojczyzna" to "są słowa ważne dla nas wszystkich". - Ojczyzna nie jest słowem z XIX wieku, tylko jest słowem z XXI wieku. Może znaczy, co innego niż wtedy, ale jednak jest słowem ważnym, a słowo honor jest słowem - jak widać - które nie każdy może sobie tak łatwo używać - mówił.

Dopytywany, czy na przeprosinach powinno się zakończyć, bo kombatanci apelują, aby została wykreślona, odpowiedział, że nie wie, czy formalnie jest to możliwe po zarejestrowaniu list. Dodał, że gdyby to było możliwe, powinna zostać wykreślona z listy.

Jest komentarz blogerki

Klaudia Jachira - blogerka i aktywistka, która startuje z trzynastego miejsca warszawskiej listy Koalicji Obywatelskiej do Sejmu - zabrała już głos w wyżej wymienionej sprawie. Na swoim profilu na Facebooku zamieściła obszerne oświadczenie.

"Skandal, że ośmieliłam się podważyć nacjonalistyczne hasło <Bóg Honor Ojczyzna> niemające nic wspólnego z dzisiejszym patriotyzmem, na rzecz hasła, które realnie wpływa na ekologie i nasz byt na Ziemi. Straszny skandal, że dziewczynki podeszły pod pomnik, same zrobiły transparent, bo mają świadomość jak ważne jest ograniczanie jedzenie mięsa. A ja, skandalistka, odważyłam zrobić sobie z nimi zdjęcie, bo sama jestem wegetarianką i uważam, że te dziewczyny mają rację i odwagę, by o tym głośno mówić" - napisała. 

RadioZET.pl/PAP