Zamknij

KO ogłosiła program. Premie dla emerytów, koniec abonamentu, darmowy internet

06.09.2019 13:24
Koalicja Obywatelska
fot. PAP

Liderzy Koalicji Obywatelskiej ogłosili dziś założenia programowe, z którymi PO, Inicjatywa Polska i Zieloni idą do wyborów parlamentarnych. Esencją KO jest wsparcie pracujących i seniorów, poprawa służby zdrowia i uporządkowanie chaosu w systemie prawa. Hasłem wyborczym KO na wybory i po 13 października jest „Jutro może być lepsze”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W Warszawie w południe rozpoczęła się konwencja Koalicji Obywatelskiej, podczas której kandydatka KO na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska przedstawiła program formacji. 

Padły zapowiedzi walki z hejtem, odnowy prawa po zmianach PiS czy ukłony w stronę emerytów i młodych rodziców. Konwencję programową rozpoczął lider PO, Grzegorz Schetyna. Po krótkim wstępie oddał głos Małgorzacie Kidawie-Błońskiej, wicemarszałek Sejmu, kandydatce KO na urząd premiera.

Kidawa-Błońska zaczęła od postulatu zatrzymania „wiecznej wojny”. 

Chcę, aby polityka stała się sztuką porozumiewania, a nie wiecznej wojny; Polska to wielka rzecz, Rzeczypospolita to wielka sprawa.

Małgorzata Kidawa-Błońska

Następnie poruszyła temat wynagrodzeń i emerytur. Kandydatka na premiera zaznaczyła, że praca „musi się opłacać”.

Zobacz także

– Podwyższymy płacę i przywrócimy godność ludzi pracujących – mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska.

Zaznaczała, że program KO to odnowa polskiej służby zdrowia i szkoły. Obiecała maksymalnie 21-dniowy termin czekania do lekarza specjalisty oraz maks. 60-minutowe czekanie na przyjęcie na SOR-ach (nagłe wypadki).

Ukłony dla emerytów. Gwarantowane „trzynastki” co rok, premie, zwolnienie z PIT

Nie obyło się bez ukłonów w stronę seniorów. KO zapowiada, że da aktywnym emerytom i rencistom 20 tys. zł premii i zwolni pracujących seniorów z podatku PIT.

Chcę uzupełnić pakiet dla seniorów. Mamy ofertę zarówno dla seniorów aktywnych (pracujących, przyp. red.) – tym damy premię emerytalną w wysokości nawet 20 tys. zł oraz zwolnienie emerytury z PIT dla tych, którzy pracują.

M. Kidawa-Błońska

Zapewniła, że rozwiązania wdrożone przez rząd PiS (500 plus, trzynasta emerytura) w obecnej kadencji nie zostaną zabrane. Wypłaconą w tym roku trzynastą emeryturę KO chce wypłacać co roku jako świadczenie gwarantowane.

Likwidacja abonamentu, walka z cyfrowym wykluczeniem

Koalicja Obywatelska obiecuje naprawę mediów publicznych – począwszy od jakości przekazu po likwidację abonamentu. Kidawa-Błońska zapowiedziała, że KO przywróci 50 proc. kosztów uzyskania dochodu dla twórców i rozszerzenie zasięgu darmowego internetu, głównie dla seniorów.

O naprawie systemu prawnego mówiła z kolej Kamila Gasiuk-Pihowicz. Jej zdaniem przez Polskę przeszedł „huragan prawny, który zniszczył Trybunał Konstytucyjny, prokuratury i odbił się na wymiarze sprawiedliwości”. Dodała, że jest czas na „uprzątnięcie wszystkich zniszczeń, których dokonano”.

RadioZET.pl/PAP