Wałęsa zdradził, na kogo prawdopodobnie zagłosuje w wyborach. „Zasługuje na to”

09.10.2019 08:56
Lech Wałęsa
fot. RadioZET

Lech Wałęsa zdradził, że w nadchodzących wyborach parlamentarnych zagłosuje najprawdopodobniej na swojego syna Jarosława Wałęsę. „Bo się nadaje na to, a jeszcze w zapasie mam Borowczaka np., wielki, szlachetny człowiek i wielu jeszcze innych w Gdańsku” – powiedział w Radiu ZET.

Lech Wałęsa wzbudził w ostatnich dniach sporo kontrowersji swoimi wypowiedziami na temat zmarłego przed tygodniem Kornela Morawieckiego oraz nadchodzących wyborów parlamentarnych. W porannej audycji w Radiu ZET również nie uniknął słów, które na pewno będą później szeroko komentowane.

Zobacz także

– Robią z niego bohatera, a on w środku, stan wojenny, atakują nas, a on kozak zakłada Solidarność Walczącą. Co to było? Zdrada! Zdrajca. Taka jest prawda, ale wybaczmy mu. Nie mówiłem o tym, bo wiedział, że niedużo potrafi. Olaliśmy to – powiedział w niedzielę Wałęsa podczas konwencji Koalicji Obywatelskiej. 

Wałęsa nie przeprosi za słowa o Kornelu Morawieckim

Prowadząca środowy wywiad Beata Lubecka znów podjęła wątek Kornela Morawieckiego, a były prezydent ponowił zarzuty, że ojciec premiera swoją działalnością (tj. zainicjowaniem „Solidarności Walczącej”) zaszkodził walce z komunistyczną dyktaturą. 

Zadeklarował również, że nie przeprosi za swoje słowa z niedzielnego wystąpienia. „Nigdy w życiu, bo był zdrajcą i zdrajcą pozostanie”. Na zarzut Lubeckiej, że nie przystoi wypowiadać takich słów po pogrzebie, odparł: „I to jest wasz błąd! Zawsze należy mówić prawdę. Ja jestem bezwzględnie za prawdą i uczciwością”.

Były prezydent zagłosuje na swojego syna?

W rozmowie podjęty został także wątek nadchodzących wyborów parlamentarnych oraz tego, na kogo ostatecznie laureat Pokojowej Nagrody Nobla zagłosuje. On sam dotychczas wspierał Koalicję Obywatelską, następnie uznał, że popiera PSL. Dopytywany przez Lubecką stwierdził, że chciał jedynie okazać wsparcie ugrupowaniu Władysława Kosiniaka-Kamysza. „Chodzi o to, że mają problemy dzisiaj PSL i trzeba im pomóc. Ja mam pomagać Polsce” – mówił.

Zobacz także

Na kogo więc ostatecznie były prezydent odda swój głos? Z rozmowy wynika, że najprawdopodobniej na swojego syna, startującego z 2. miejsca listy Koalicji Obywatelskiej w Gdańsku Jarosława Wałęsę. „Bo się nadaje na to, a jeszcze w zapasie mam Borowczaka np., wielki, szlachetny człowiek i wielu jeszcze innych w Gdańsku. [...] W Gdańsku mamy takich pięknych ludzi, z moim synem na czele, że mam na kogo głosować” – dodał. 

RadioZET.pl