Zamknij

Lewica: Równe płace kobiet i mężczyzn. I konsekwencje za niestosowanie się

18.09.2019 13:03
Lewica
fot. PAP

Zrównanie wynagrodzeń kobiet i mężczyzn poprzez certyfikaty równych płac zaproponowali działacze Lewicy na konferencji w Katowicach.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Lewica opowiada się za równymi płacami kobiet i mężczyzn. Gwarancją, by po wyborach parlamentarnych idea stała się czynem, ma być tzw. certyfikat równych płac.

Wprowadzenie certyfikatów równych płac w przedsiębiorstwach ma doprowadzić do zrównania płac kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach.

liderzy SLD, Wiosny i Lewicy Razem

Jak zapowiedział lider Lewicy w Katowicach, Maciej Konieczny, będzie to rozwiązanie wzorowane na modelu z Islandii.

Chcemy wzorem Islandii zrobić tak, żeby każde przedsiębiorstwo co dwa lata musiało wyrabiać certyfikat równych płac. To znaczy, że co 2 lata będzie musiało potwierdzać, że nie łamie tej zasady, że faktycznie nie jest tak, że kobiety i mężczyźni na tych samych stanowiskach zarabiają różne kwoty. To jest skandal, z którym trzeba skończyć konkretnie.

Maciej Konieczny, Lewica, lider katowickiego SLD

Z kolei Adrian Zandberg (Lewica Razem) zapowiedział konsekwencje niestosowania się do równych płac.

Zobacz także

Jeśli przedsiębiorstwo nie zapewni równych płac kobiet i mężczyzn, nie będzie mogło brać udziału w przetargach publicznych.

Adrian Zandberg, jeden z liderów Razem

Na konferencji poruszono też temat zwiększenia nakładów na służbę zdrowia. Jak powiedziała wiceprezes Wiosny Gabriela Morawska-Stanecka, do 2024 roku miałyby one wynieść 7,2 proc. Produktu Krajowego Brutto.

To jest podstawa, bo to spowoduje, że będzie można uzyskać bardziej równy i sprawiedliwy dostęp do opieki zdrowotnej. Nasz rząd wprowadzi nowy system refundacji leków – każdy lek zapisany na receptę będzie kosztował maksimum 5 zł. Nie może być tak, jak jest teraz, że starsi ludzie odchodzą od okienka aptecznego, nie wykupując leków, ponieważ ich na nie nie stać.

Gabriela Morawska-Stanecka

RadioZET.pl/PAP