Zamknij

Leki po 5 zł i lekarz specjalista w 30 dni. Lewica przedstawiła pakt dla zdrowia

01.10.2019 18:13
Lewica ma plan dla zdrowia
fot. Artur Jaskulski

- Lewica nigdy nie zgodzi się na prywatyzacje publicznych szpitali. Ochrona zdrowia w Polsce będzie dobrze dofinansowana i będzie publiczna - przekonywał dziś jeden z liderów Lewicy Adrian Zandberg. 7,2 proc PKB na ochronę zdrowia, leki na receptę po 5 zł, dostęp do lekarza specjalisty w 30 dni, likwidacja klauzuli sumienia - to niektóre z 10 postulatów paktu dla zdrowia autorstwa KW SLD.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Kompleksowa naprawa służby zdrowia to jeden z najważniejszych postulatów zawartych w programie wyborczym Lewicy. Politycy ugrupowania zaprezentowali dziś 10-punktowy pakt dla zdrowia, który to w ich ocenie znacząco poprawi w przyszłości sytuację w tym szczególnym dla Polek i Polaków obszarze.

Zobacz także

Co zawiera lewicowy pakt dla zdrowia? To: 7,2 proc. PKB na ochronę zdrowia; leki na receptę po 5 zł; dostęp do lekarza specjalisty w 30 dni; 50 tys. dodatkowych lekarzy; podwyżki dla zawodów medycznych; wprowadzenie programu walki z rakiem; wprowadzenie cyfrowej dokumentacji medycznej; edukacja o zdrowiu w każdej szkole; nowoczesna opieka okołoporodowa oraz likwidacja klauzuli sumienia.

>>>WYBORY PARLAMENTARNE 2019<<<

Jeden z liderów Lewicy, Adrian Zandberg, przekonywał dziś, że "Lewica nigdy nie zgodzi się na prywatyzacje publicznych szpitali", a w nadchodzącej kadencji Sejmu, zadba o zwiększenie publicznych nakładów na służbę zdrowia, tak aby osiągnęły one "normalny, europejski poziom".

Lewica: skończymy z klauzulą sumienia

Joanna Wicha, pielęgniarka i kandydatka Lewicy do Sejmu, zauważyła, że symbolem tego, co obecnie dzieje się w ochronie zdrowia jest m.in. zamknięty szpital dziecięcy przy ul. Litewskiej w stolicy. "Sytuacja jest dramatyczna, bo za kilka lat w polskich szpitalach zabraknie personelu i nie będzie miał kto leczyć pacjentów. Pacjentów - czyli nas wszystkich" - podkreśliła. Zwróciła także uwagę, że podczas czterech lat "dobrej zmiany" zamknięto 69 szpitali, z czego w zeszłym roku zamknięto siedem szpitali położniczych, a w tym roku zamknięto dwa szpitale położnicze we Wrocławiu i dwa w woj. lubuskim.

lewica ma pakt dla zdrowia

Zobacz także

W ocenie Marceliny Zawiszy, liderki sejmowej listy Lewicy w Opolu, w publicznych ośrodkach zdrowia powinna zostać zniesiona klauzula sumienia. "Zarówno u lekarzy jak i farmaceutów" - zaznaczyła. "Wszystkie świadczenia, które są dostępne w publicznym systemie ochrony zdrowia będą musiały być wykonane. Jeżeli dany lekarz nie będzie chciał ich wykonywać, będzie musiał znaleźć zatrudnienie w prywatnej ochronie zdrowia" - zapowiedziała Zawisza.  "My z tym torturowaniem kobiet skończymy. I skończymy z klauzulą sumienia" - dodała.

RadioZET.pl