Zamknij

Na kogo głosować w wyborach? Rozwiąż QUIZ „Latarnik wyborczy”

25.09.2019 11:18
Sejm
fot. Piotr Molecki/East News

Na kogo głosować w wyborach parlamentarnych 2019? „Latarnik wyborczy” umożliwia porównanie deklaracji komitetów wyborczych z naszymi poglądami i pomaga podjąć świadomą decyzję, na kogo głosować w wyborach do Sejmu i Senatu. Narzędzie uwzględnia odpowiedzi pięciu ogólnopolskich komitetów wyborczych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Autorem „Latarnika wyborczego” jest Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej, która tworzy narzędzie przy okazji wszystkich wyborów powszechnych (parlamentarnych i prezydenckich) od 2005 r. Od tego czasu z narzędzia skorzystało już 5,2 mln osób.

Na kogo głosować w wyborach parlamentarnych 2019? „Latarnik wyborczy”

„Latarnik wyborczy” wymaga od użytkownika ustosunkowania się do 20 stwierdzeń dotyczących zagadnień politycznych, społecznych i ekonomicznych. Dla każdego stwierdzenia należy wybrać jedną z trzech odpowiedzi: „zgadzam się”, „nie zgadzam się”, „nie mam zdania”. Aplikacja porównuje odpowiedzi użytkownika z udzielonymi wcześniej i wprowadzonymi do systemu wskazaniami komitetów wyborczych i generuje wynik w postaci listy komitetów partyjnych uszeregowanych według procentowej zgodności z odpowiedziami użytkownika.

Co ważne, obok wyników ankiety, użytkownik może również zapoznać się z odpowiedziami wszystkich komitetów wyborczych na poszczególne stwierdzenia oraz zamieszczonymi przez nie komentarzami.

W badaniu wzięło udział pięć ogólnopolskich komitetów wyborczych: Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, Konfederacja Wolność i Niepodległość oraz Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej, skupiający SLD, Wiosnę i Lewicę Razem.

Aplikacja dostępna jest na stronie internetowej: www.latarnikwyborczy.pl.

Zobacz także

Z Latarnika Wyborczego przed wyborami parlamentarnymi wynika m.in., że tylko PiS uważa, że nie należy wzmacniać niezależności władzy sądowniczej od parlamentu i rządu. Pozostałe komitety są odmiennego zdania.

PSL, PiS i Konfederacja uważają, że priorytetem polityki kulturalnej państwa powinno być wzmacnianie tożsamości narodowej. Z twierdzeniem tym nie zgadzają się KO i przedstawiciele lewicy.

Tylko Komitet Wyborczy SLD uważa, że ustawa dotycząca aborcji powinna zostać złagodzona. Przeciwnego zdania są KO, PiS, PSL i Konfederacja.

KO i KW SLD uważają, że osoby tej samej płci powinny mieć możliwość zawarcia związku partnerskiego. Z twierdzeniem tym nie zgadzają się PSL, PiS i Konfederacja.

Zdaniem PiS i Konfederacji węgiel powinien pozostać podstawowym źródłem energii w Polsce. Z twierdzeniem tym nie zgadzają się pozostałe komitety.

Wszystkie pięć komitetów odpowiedziało jednakowo na trzy pytania. Zgodzono się, że siedziby części urzędów centralnych należy przenieść poza Warszawę, do innych miast w całym kraju. Ponadto, wszystkie komitety uważają, że należy ograniczyć zakres wiedzy teoretycznej nauczanej w szkołach na rzecz kształcenia umiejętności uczniów. Pięć komitetów zgodziło się także, że Polska powinna zabiegać o utrzymanie międzynarodowych sankcji nałożonych na Rosję po agresji na Ukrainę.

Komitety odnosiły się także do takich stwierdzeń: media informacyjne powinny pozostawać pod kontrolą polskiego kapitału, chrześcijańskie wartości powinny być podstawą polityki społecznej państwa, Polska powinna przyspieszyć budowę elektrowni atomowej, wiek emerytalny powinien zostać podwyższony, należy kontynuować rozwijanie i wzmacnianie Wojsk Obrony Terytorialnej.

RadioZET.pl/PAP