Zamknij

Nowy sondaż CBOS. Wynik PiS lepszy niż w ''Wiadomościach'' TVP

30.08.2019 16:43
47%
19%
9%
6%
PiS
KO
Lewica
PSL
PiS
47%
KO
19%
Lewica
9%
PSL
6%

CBOS opublikował nowy sondaż przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Gdyby głosowanie odbyło się w sierpniu, Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 47 proc. poparcie. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W sierpniu najwięcej zwolenników miało Prawo i Sprawiedliwość wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem - 47 proc. Od lipca liczba sympatyków PiS wzrosła o 3 pkt. proc. - wynika z sondażu CBOS.

Na drugim miejscu jest KO z poparciem wynoszącym 19 proc. Trzecią siłą w Sejmie byłaby Lewica – SLD, Wiosna i Lewica Razem - z wynikiem 9 proc. Tuż nad progiem znalazłoby się PSL (mający na swoich listach także polityków Kukiz’15) z poparciem wynoszącym 6 proc.

Pozostałe komitety, zgodnie z deklaracjami ankietowanych, nie przekroczyłyby progu wyborczego, który wynosi 5 proc. dla partii i 8 proc. dla koalicji.

Na nieobecny dotychczas w badaniach CBOS Komitet Bezpartyjni i Samorządowcy chce zagłosować 3 proc. Polaków. Wśród pozostałych ugrupowań w tym miesiącu swoich zwolenników znalazła jeszcze Konfederacja Wolność i Niepodległość z poparciem 2 proc. Procent badanych zadeklarowało głosowanie na inny komitet wyborczy.

Udział w wyborach zadeklarowało 77 proc. dorosłych Polaków.

Zobacz także

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 22–29 sierpnia br. roku na liczącej 1029 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.RadioZET.pl/PAP