Negatywna opinia PKW ws. protestu wyborczego PiS. "Zarzuty nie dają podstaw"

24.10.2019 17:33
PiS protest wyborczy
fot. PAP

Państwowa Komisja Wyborcza wydała negatywną opinię w sprawie protestu wyborczego PiS w okręgu senackim nr 75 (Katowice). Wszystkie protesty wyborcze rozpatrzy w przeciągu 90 dni Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego

PKW negatywnie zaopiniowała protest, jaki PiS złożyło w okręgu wyborczym do Senatu w Katowicach. Kandydat tej partii nieznacznie przegrał w nim z przedstawicielem opozycji.

Komisja, jak podaje PAP, uznała, że podnoszone w proteście zarzuty „nie dają podstaw do ponownego przeliczenia głosów w tym okręgu”. PKW wnioskuje tym samym do Sądu Najwyższego o pozostawienie protestu bez dalszego biegu.

Zobacz także

PiS wnioskuje o ponowne przeliczenie głosów w innych okręgach senackich: Koszalinie, Tychach i Mysłowicach, Grudziądzu, Gnieźnie, czy Kaliszu. Partia zarzuca niewłaściwe zakwalifikowanie głosów jako nieważne, co mogłoby przechylić szalę na korzyść kandydatów z PiS, a tym samym, odbiciu większości w Senacie.

Protesty rozpatrzy nowo utworzona (w wyniku zmian w sądownictwie) Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

Zobacz także

O negatywnej opinii PKW w sprawie protestu PiS informowała dziś szefowa Krajowego Biura Wyborczego, Magdalena Pietrzak.

W Prawie i Sprawiedliwości odnieśli się do negatywnej opinii PKW.

Szanujemy krytyczną opinię PKW-u na temat naszego protestu wyborczego, czekamy z dużym spokojem na orzeczenie Sądu Najwyższego, nie ma żadnych podstaw, abyśmy wycofywali złożone protesty

Radosław Fogiel, zastępca rzecznika PiS

RadioZET.pl/PAP