PKW zebrała się w nowym składzie. Sędzia Marciniak nowym przewodniczącym

11.02.2020 13:28
Duda i Marciniak
fot. Piotr Molecki/East News

Sędzia NSA Sylwester Marciniak został wybrany we wtorek na nowego przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, jego zastępcami będą Wojciech Sych i Zbigniew Cieślak - poinformowała szefowa KBW Magdalena Pietrzak.

We wtorek odbyło się pierwsze posiedzenie Państwowej Komisji Wyborczej w nowym składzie, zwołane przez prezydenta Andrzeja Dudę. W styczniu prezydent powołał nowy skład PKW. Po raz pierwszy w PKW zasiądą osoby wskazane przez Sejm, w nowej Komisji takich członków będzie siedmiu. W PKW zasiądzie też dwóch sędziów pochodzących z Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Zobacz także

PKW w nowym składzie

Z rekomendacji PiS w PKW zasiądą: sędzia TK w stanie spoczynku, Zbigniew Cieślak, były radny m.st. Warszawy Dariusz Lasocki oraz adwokat Arkadiusz Pikulik. Koalicja Obywatelska zgłosiła do Komisji konstytucjonalistę Ryszarda Balickiego oraz specjalistę w dziedzinie prawa wyborczego Konrada Składowskiego.

Lewica wskazała adwokata Liwiusza Laskę, zaś PSL-Kukiz15 - byłego członka Trybunału Stanu Macieja Miłosza. Prezes NSA wskazał do Komisji sędziego Sylwestra Marciniaka, zaś prezes TK - sędziego Wojciecha Sycha. Obaj sędziowie zasiadali już w PKW, Marciniak od grudnia 2014 r., a Sych - od lipca 2019 r.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP