Zamknij

PSL atakuje Platformę w nowym spocie. Zapomnieli o Koalicji Europejskiej?

26.09.2019 18:34
PSL
fot. Twitter/ PSL

Miało nie być wroga na opozycji. Praktyka wyborcza brutalnie zweryfikowała jednak tę niedawną polityczną deklarację. Najlepszym na to dowodem jest nowy spot PSL, w którym dostaje się zarówno PiS jak i Platformie Obywatelskiej. Uderzenie w PO jest o tyle zaskakujące, że jeszcze kilka miesięcy temu ludowcy tworzyli przecież z PO Koalicję Europejską.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ostatnie wybory do Parlamentu Europejskiego były ewidentnym punktem zwrotnym w polityce Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ludowcy rozbili zjednoczoną opozycję, oskarżając ją o zbyt duży przechył na lewo, w wyniku którego stracili mnóstwo tradycyjnych wyborców na wsi.

Zobacz także

Partia Władysława Kosiniaka-Kamysza w kilka miesięcy zbudowała nową, umiarkowanie konserwatywną ofertę wyborczą pod nazwą PSL - Koalicja Polska, która zgodnie z założeniami ma za zadanie odzyskać utracony na rzecz PiS wiejski elektorat. Ludowcom udało się ponadto namówić do współpracy pozostałości po antysystemowym ruchu Pawła Kukiza, który jeszcze niedawno nazywał PSL "zorganizowaną grupą przestępczą".

Zobacz także

I choć opozycja idzie dziś do wyborów trzema, różnymi drogami, cel miał być wspólny - odsunięcie PiS od władzy. "Nie ma wroga na opozycji" powtarzali wielokrotnie liderzy niemal wszystkich opozycyjnych ugrupowań.

Deklaracje te brutalnie weryfikuje jednak wyborcza praktyka. PSL zaprezentował właśnie nowy spot, w którym dostaje się zarówno PiS, jak i... Platformie Obywatelskiej, czyli niedawnemu koalicjantowi.

W materiale przypominane są wypowiedzi zarówno Jarosława Kaczyńskiego, mówiącego o "mordach zdradzieckich", jak i Grzegorza Schetyny, mówiącego o "PiS-owskiej szarańczy". Przywoływane są ponadto zachowania Krystyny Pawłowicz, Dominika Tarczyńskiego czy Sławomira Nitrasa, którzy wedle filmowej sugestii, mieli w minionej kadencji Sejmu negatywnie wpływać na wizerunek pracy parlamentarnej.

Kandydaci PSL do Sejmu: LISTA 2019 [WSZYSCY KANDYDACI, OKRĘGI]

Spot podsumowują wypowiedzi liderów PSL i Kukiz'15. - Nie są Polacy skazani na wybór totalnej opozycji, ani totalnej władzy - przekonuje Władysław Kosiniak-Kamysz. - Od dzisiaj macie na kogo głosować - dodaje Paweł Kukiz.

W ostatnim sondażu pracowni Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, PSL-Koalicja Polska uzyskała 5 proc. głosów. Wyprzeda ją już Konfederacja Wolność i Niepodległość, na którą chce zagłosować 7 proc. badanych.

RadioZET.pl