Zamknij

PSL o pomyśle PiS na podział woj. mazowieckiego: „Rozbiór”, „głupi pomysł”

06.09.2019 12:47
Władysław Kosiniak-Kamysz i Adam Struzik
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Są pierwsze reakcje polityków na deklarację prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz, jest przekonany, że nie ma żadnych powodów, by dzielić Mazowsze na Warszawę z okolicami i mazowiecki „obwarzanek”. Wiceszef ludowców, marszałek województwa Adam Struzik mówi wprost o zamiarze „rozbioru” Mazowsza.

Jarosław Kaczyński zapowiedział w Siedlcach, że jego partia przyspieszy podział województwa mazowieckiego na dwie części: Warszawę z okolicami oraz pozostałą część, tzw. obwarzanek. Lider PiS tłumaczył tę inicjatywę niesprawiedliwymi współczynnikami, które nijak się mają dla mieszkańców stolicy i biedniejszych rejonów Mazowsza.

Zobacz także

Zapowiedź Kaczyńskiego komentują dziś politycy PSL. Lider ludowców i startującej w wyborach PSL-Koalicji Polskiej, Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że jego partia nie dopuści do podziału Mazowsza.

Nie ma żadnych ekonomicznych, czy europejskich przesłanek do tego, żeby niszczyć budowaną od ponad 20 lat wspólnotę województwa mazowieckiego, wspólnotę samorządowców, ale przede wszystkim mieszkańców.

Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL

Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że PSL „zablokuje te głupie pomysły w kolejnej kadencji”.

– Mazowsze, Warszawa, to jest zintegrowany region, wielki region, który jest dumą Polski – mówił lider PSL.

Zobacz także

Pochwalił też ponad 20 lat pracy samorządu województwa.

W statystycznym wydzieleniu Warszawy i Mazowsza nie ma żadnych przesłanek ekonomicznych do tego, żeby dzisiaj niszczyć budowaną od ponad 20 lat wspólnotę województwa mazowieckiego, samorządowców, ale przede wszystkim mieszkańców.

Władysław Kosiniak-Kamysz

Pomysł Kaczyńskiego skomentował też Adam Struzik. Marszałek województwa broni dzisiejszego podziału administracyjnego, nazywając inicjatywę prezesa PiS „rozbiorem województwa mazowieckiego”.

To są pomysły, które powtarzają się co wybory. Są adresowane do ludzi, którzy być może nie rozumieją, że dzisiaj Mazowsze to jest jeden z najlepiej rozwijających się regionów europejskich, że taki podział oznaczałby cofnięcie się w rozwoju.

Adam Struzik, marszałek woj. mazowieckiego, wiceszef PSL

RadioZET.pl/PAP