Zamknij

Wielki spór o paragon Budki. Kto ma rację?

02.10.2019 12:33
paragon Budki
fot. TVP

Podczas debaty przedwyborczej w TVP poseł PO Borys Budka zaprezentował skan paragonu z jednej z aptek, na którym widniała kwota 2082,36 zł za wykupienie dwóch opakowań leku Valcyte. PiS zarzucił Budce kłamstwo, przekonując, że lek ten jest refundowany i jego koszt to obecnie 3,20 zł. Nie wszyscy jednak zgadzają się z PiS. W mediach społecznościowych cały czas toczy się na ten temat gorąca dyskusja.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Służba zdrowia jest w zapaści. Chyba każdy z nas ma w rodzinie kogoś, kto choruje na chorobę onkologiczną. I chciałbym pokazać rachunek. To rachunek, paragon hańby tego rządu. 2000 zł dla dziecka po przeszczepie, które rodzice muszą wydać tylko dlatego, że ten rząd, zamiast dofinansować służbę zdrowia, woli wydawać pieniądze na nagrody dla ministrów – przekonywał podczas debaty w TVP Borys Budka.

Zobacz także

Chodziło o lek Valcyte. Na przedstawionym przed Budkę paragonie widniała cena 2082,36 zł za wykupienie dwóch opakowań leku. Stosuje się go m.in. po przeszczepach u dzieci.

Na słowa Budki błyskawicznie zareagowali politycy PiS, zarzucając mu kłamstwo. „Odpłatność ryczałtowa dla pacjenta za Valcyte wynosi 3 zł 20 gr, jeśli został przepisany zgodnie ze wskazaniem w wykazie refundacyjnym” – powiedział w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski, pytany o zamieszanie wokół paragonu na ten lek.

– Chcę potwierdzić, że jest to lek na ryczałt, który można stosować w ciągu 100 dni od przeszczepu, a 200 dni w przypadku szczególnym – przeszczepu nerki. Jest to lek za 3,20 zł. To lek na ryczałt dla wszystkich zgodnie z rejestrem – powiedział dziennikarzom minister Szumowski. Kto zatem mówi prawdę, a kto się z nią mija?

Zobacz także

Od 1 września 2019 roku lek Valcyte rzeczywiście kosztuje 3,20 zł i jest wpisany na listę leków refundowanych. Dotychczas kosztował on 930 zł. Co szczególne istotne, refundacja dotyczy jedynie dzieci, pod rygorami czasu – 110 dni po przeszczepie.

Nowa lista leków refundowanych: propozycje dla chorujących na raka i RZS

Bez refundacji lek ten kosztuje obecnie 1041,18 zł.

Zobacz także

Portal gazeta.pl skontaktował się z Katarzyną Gałaj z apteki „Słoneczko”, w której to zakupiony został lek z paragonu Borysa Budki. „Odpłatność ustala lekarz. Są pewne zasady, które określają, czy w danej jednostce chorobowej można wystawić lek z refundacją. W tym konkretnym wypadku najpewniej refundacja nie była możliwa” – wyjaśniła dziennikarzom Gałaj.

RadioZET.pl/gazeta.pl/PAP/Fakt.pl