Zamknij

Paweł Kukiz w Radiu ZET: PiS to partia arogancka i bufoniarska

12.09.2019 09:43
Paweł Kukiz w Radiu ZET
fot. Radio ZET

Przewodniczący Kukiz’15 w ostrych słowach opisuje polityków PiS. – To są ludzie aroganccy. To jest partia arogancka, partia bufoniarska. Partia, która przeskoczyła w pysze PO w jej największych wzlotach pychy – mówi Paweł Kukiz w programie „Gość Radia ZET”. Skomentował też wczorajsze odrzucenie przez Sejm wniosku o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry. – Jeżeli kieruje się tak ważnym resortem i dopuszcza do sytuacji wręcz bandyckich w resorcie sprawiedliwości, no to honor nakazuje jakieś konsekwencje względem samego siebie wyciągnąć – ocenia w rozmowie z Beatą Lubecką.

Paweł Kukiz uważa, że Zbigniew Ziobro nie może być łączyć funkcji prokuratora generalnego i szefa resortu sprawiedliwości.

 Zbigniew Ziobro powinien po pierwsze być albo prokuratorem generalnym, albo ministrem sprawiedliwości. Czyli te dwie funkcje powinny być rozdzielone. Zbigniew Ziobro, czy prokurator generalny powinien być wybierany w wyborach powszechnych – mówi lider Kukiz’15. - I to jest postulat i Kukiz’15, i Koalicji Polskiej, PSL. Wspólny postulat – dodaje.

– Pan zagłosował za odwołaniem Zbigniewa Ziobry – mówi o wczorajszym wieczornym głosowaniu w Sejmie Beata Lubecka, gospodyni programu „Gość Radia ZET”.

– Oczywiście. Zagłosowałem za odwołaniem, a w związku z tym opowiedziałem się za zdymisjonowaniem pana ministra. Generalnie powinno, ale to również nie zafunkcjonowało w przypadku pana Kuchcińskiego, istnieje też coś takiego oprócz prawa jak przyzwoitość – mówi Paweł Kukiz. – Jeżeli kieruje się resortem, i to tak ważnym resortem, i dopuszcza do sytuacji wręcz bandyckich w resorcie sprawiedliwości, no to honor nakazuje jakieś konsekwencje względem samego siebie wyciągnąć – ocenia.  

– A wierzy pan w tę wersję wydarzeń, że minister Ziobro nie miał świadomości, co wyprawia jego podwładny, co wyprawia jego współpracownik? – pytała o aferę hejterską Lubecka.

– Nie wierzę – odpowiada Kukiz.

– Czyli pana zdaniem Zbigniew Ziobro powinien być zdymisjonowany albo inaczej: powinien honorowo podać się do dymisji? – upewniała się Beata Lubecka.

– Oczywiście. Swoje zdanie wyraziłem wczoraj w procesie głosowania – mówi Paweł Kukiz w Radiu ZET.

Prowadząca rozmowę nawiązała do wczorajszych słów Borysa Budki z trybuny sejmowej. Przedstawiciel wnioskodawców, czyli klubu PO-KO, mówił: „Stworzyliście polityczną prokuraturę, której nie powstydziłby się nawet rząd PRL”.

– Czy pan by się podpisał pod takim stwierdzeniem? Bo to jest bardzo mocne – zauważa Lubecka.

– To jest bardzo mocne, natomiast równie mocno można byłoby powiedzieć o działaniach prokurator czy sądownictwa generalnie w czasach rządów PO. Również te sądy nie działały w sposób poprawny – ocenia Paweł Kukiz. – Uważam, że sądownictwo w wydaniu PO, gdzie sądy tworzyły państwo w państwie, gdzie sędziowie wybierali się sami spośród siebie i sami się oceniali, to jest niedopuszczalne. Ale również niedopuszczalna jest reforma w wydaniu PiS-u, która doprowadza do upartyjnienia sądownictwa, bo to jest nawiązanie do modelu Polskiej Republiki Ludowej – stwierdza gość Radia ZET.

– I jeszcze powiedzmy, że jednak czas postępowań w sądach, czy to rejonowych, czy to okręgowych, się wydłużył pod rządami PiS-u – zauważa Lubecka.

– Pani redaktor, ten czas by się znacznie skrócił, gdyby PiS uwzględnił nasze projekty, czyli powołania instytucji sędziego pokoju. To również jest w postulatach PSL-Kukiz’15. Sędzia pokoju to byłby sędzia wybierany przez obywateli – tak jest w USA, tak jest w systemach anglosaskich – do rozstrzygania tych najniższych sporów, zagrożonych sankcją np. do roku pozbawienia wolności. To jest blisko 60% spraw we wszystkich sądach. Gdybyśmy wprowadzili taką instytucję. Widziała pewnie pani często w filmach amerykańskich przychodzi pani Smith i pani Taylor i sędzia pyta: „Pani Smith, czy to prawda, że pani rozbiła wazon pani Taylor?”. A ona odpowiada: „Tak, to prawda, ale pani Taylor...”. „Nie pytam, co pani Taylor pani zrobiła, tylko czy pani rozbiła”. „Tak, rozbiłam”. „Pani Taylor, ile kosztował wazon?”. „100 dolarów”. „Pani Smith, oddaje pani 100 dolarów plus 10 dolarów” – podaje przykład Kukiz.

– I sprawa załatwiona – dodaje Beata Lubecka.

– „Następny proszę”. I tak się powinno robić. Niestety te wszystkie sądy, prokuratury, wszystko absolutnie partia władzy podporządkowuje sobie, dąży do upartyjnienia, dąży do centralizacji władzy. I gwarantuję państwu, że jeżeli PiS samodzielnie objęłoby władzę po wyborach – a ja zrobię wszystko, żeby tak się nie stało, dla dobra Rzeczpospolitej Polskiej – to pierwszą rzecz, jaką zrobi, podporządkuje sobie samorządy. Zarządzi nowe wybory, ubezwłasnowolni burmistrzów i wójtów, podporządkowując ich wybór radom, rady będą opanowane przez PiS i będziemy mieli powrót do czasów Gomułki mieszanego z Gierkiem – uważa Kukiz w Radiu ZET. 

Beata Lubecka zapytała też swojego gościa o cytat z publicznego radia: „Paweł Kukiz bardzo często zachowywał się nieetycznie i niemoralnie. Nasz lider miał duże skoki emocjonalne. To jest osoba nieustabilizowana”. 

– Wie pan, kto to powiedział? 

– To powiedział Jarosław Porwich, którego wielokrotnie prosiłem, żeby przestał pić. Przynajmniej w trakcie posiedzeń sejmowych. Także skończmy ten temat i może dalej – ucina Paweł Kukiz.

 Ale jeszcze przypominał: „Pamiętam słowa Pawła Kukiza, że PSL to mafia zorganizowana, grupa przestępcza. Wielokrotnie to powtarzał” – dodaje prowadząca program „Gość Radia ZET”.

– Proszę sobie wyguglować, co mówiłem o PiS-ie, o PO. Ja przyszedłem do tego Parlamentu tak mocno naładowany, mocno…

 Ale można tego nie zrozumieć, że Paweł Kukiz teraz idzie ramię w ramię z PSL-em – zauważa Lubecka.

– Pani redaktor, wiele rzeczy mówiło się w emocjach. Ale dobrze, powiem w ten sposób: jeśli chodzi o partie polityczne, wszystkie partie polityczne w obecnym kształcie w Polsce są spatologizowane. We wszystkich występuje…

– Pana ruch też?

– Ja powiedziałem „partie”. Ja jestem ruchem, jak pani zauważyła, jest to zasadnicza różnica. Natomiast są dotknięte patologią. Ale jedynie PSL wpisał w swój program postulaty Kukiz’15, które po wejściu w życie te patologie likwidują. To PSL rok temu podpisał się pod projektem ustawy antykorupcyjnej Kukiz’15 – mówi Paweł Kukiz w Radiu ZET.

Cała rozmowa Beaty Lubeckiej z Pawłem Kukizem TUTAJ.