Zamknij

PiS podsumowuje 4 lata: odbudowaliśmy demokrację i jesteśmy wiarygodni

19.09.2019 23:16
Jarosław Kaczyński
fot. PAP/Paweł Skraba

Nasze zapowiedzi zostały spełnione i to nie tylko te, które składaliśmy przed wyborami – mówił w czwartek prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak dodał, jego partia uzyskała w ten sposób to, co jest fundamentem demokracji - wiarygodność.

Jarosław Kaczyński podczas czwartkowych konwencji Prawa i Sprawiedliwości we Włocławku i w Bydgoszczy podsumował 4 lata rządów PiS. Jak mówił, „najgłębszym sensem tego kończącego się 4-lecia” były działania na fundamencie, którym jest rodzina.

Nasze zapowiedzi we wszystkich właściwie dziedzinach zostały spełnione i to nie tylko te, które składaliśmy przed wyborami, ale także te, które składaliśmy już później, także przed wyborami samorządowymi czy europejskimi. Uzyskaliśmy dzięki temu coś, co jest niezwykle ważne w demokracji, co jest - powtarzam to ciągle - fundamentem demokracji przedstawicielskiej tzn. wiarygodność.

Jak mówił prezes PiS, „jeżeli partie polityczne nie spełniają swoich obietnic, traktują je tylko i wyłącznie jako element pewnej gry wobec społeczeństwa, pewnej manipulacji, socjotechniki, to wtedy cała demokracja staje się w gruncie rzeczy fikcją”. - My tego w ten sposób nie traktowaliśmy i możemy powiedzieć, że w tym sensie odbudowaliśmy polską demokrację - mówił.

Zobacz także

„Polska wersja państwa dobrobytu”

Prezes PiS porównywał zamożności Polski względem państw zachodnich. - Dzisiaj stwarzamy szansę, stwarzamy szansę na to, że obok tego sprawiedliwego systemu zbudować także system, który bardzo szybko, w sensie historycznym bardzo szybko, zbliży nas i zrówna z poziomem zachodniej części kontynentu - mówił.

Doszliśmy do wniosku, że tę ideę, tę koncepcję trzeba nazwać - to jest polska wersja państwa dobrobytu i tu nie chodzi tylko o poziom zamożności, tu chodzi właśnie o tę sprawiedliwość, o te relacje między grupami, regionami - to dopiero łącznie tworzy koncepcję polskiej wersji państwa dobrobytu.

Podkreślił tu jednak, że ten cel można zrealizować w ciągu 3-4 kadencji.

Zobacz także

Kaczyński: reforma szkolnictwa była niezbędna dla rozwoju

Kaczyński stwierdził, że polityka rozwoju jest zależna także od edukacji. - Uważamy naszą reformę szkolnictwa, która miała przynieść jakieś straszne wydarzenia, a niczego złego nie przyniosła i naszą reformę szkolnictwa wyższego za potrzebną, za niezbędną właśnie dla rozwoju – mówił i przekonywał, że "polityka rozwoju, wbrew temu, co niektórzy mogą sądzić, łączy się bardzo ściśle z polityką społeczną".  - Rozwój na wysokim szczeblu może odbywać się tylko przy postępie technologicznym i organizacyjnym, a ten ma miejsce tylko wtedy, kiedy się opłaca. Opłaca się tylko wtedy, kiedy praca jest odpowiednio droga - mówił Kaczyński.

- Jesteśmy wiarygodni i o tym ludzie mówią. Potrzeba wiarygodnych rządzących, bo o to wszystko jest oparte. Można ścigać się z nami. Niektórzy próbują nas ostatnio przelicytować, ale to są tylko deklaracje. Oni mieli już swój czas i wtedy mówili, że się nie da, że nie ma pieniędzy – podsumował natomiast poseł Tomasz Latos, który jest liderem bydgoskiej listy PiS w wyborach do Sejmu.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP