Zamknij

Klęska prezesa PiS. W Warszawie Kaczyński nie miał szans

14.10.2019 20:56
PiS wygrało wybory, ale Kaczyński przegrał z Kidawą-Błońską w Warszawie
fot. Michal Wozniak/East News

Jarosław Kaczyński w wyborach parlamentarnych 2019 nie wypadł najlepiej. Na prezesa PiS oddano prawie 250 tys. głosów, ale o wiele więcej zgromadziła kandydatka KO na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska.

Wybory 2019 w całej Polsce wygrało Prawo i Sprawiedliwość, ale lider partii poniósł w Warszawie klęskę. Jarosław Kaczyński przegrał pojedynek z Małgorzatą Kidawą-Błońską. To właśnie na kandydatkę KO postawili mieszkańcy stolicy. Różnica głosów jest kolosalna.

Liderka warszawskiej listy KO otrzymała 416 030 głosów. Wynik Jarosława Kaczyńskiego to 248 935 głosów. W tych liczbach nic się już nie zmieni, bo są to dane przekazane przez Okręgową Komisję Wyborczą na podstawie protokołów ze wszystkich obwodów w warszawskim okręgu 19. Kandydatce KO pogratulował już m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Spośród liderów pozostałych list wyborczych największy kolejno wynik uzyskał lider Lewicy Razem (KW SLD) Adrian Zandberg - 140 tys. 898 głosów. Lider warszawskiej listy Konfederacji Janusz Korwin-Mikke otrzymał 60 tys. 385 głosów, a startujący z pierwszego miejsca list PSL  Władysław Teofil Bartoszewski (PSL) uzyskał 30 tys. 405 głosów.

Zobacz także

Zobacz także

RadioZET.pl