Zamknij

Schetyna ostrzega Polaków: pan Kaczyński idzie po wasze pieniądze

14.09.2019 11:34
Grzegorz Schetyna
fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Jarosław Kaczyński idzie po wasze pieniądze - mówił szef PO Grzegorz Schetyna podczas sobotniej konwencji KO w Poznaniu. Jak podkreślał, za planowane przez rząd podwyższenie płacy minimalnej zapłacą przedsiębiorcy.

Grzegorz Schetyna przekonywał w Poznaniu, że jeżeli gospodarka będzie się dobrze rozwijać, to płaca minimalna może za kilka lat "skoczyć i do 5 tysięcy".

Jeżeli gospodarką zajmą się nie cyrkowcy i amatorzy od powerpointa, tylko prawdziwi fachowcy, to takie podwyżki płacy minimalnej będą możliwe i nie będą groziły upadłościami firm i zwolnieniami z pracy

Mówił Schetyna

Według niego, projekt Koalicji Obywatelskiej pod hasłem "Niższe podatki, wyższa płaca" mógłby dać ludziom zarabiającym pensję minimalną 100 złotych więcej, niż przewidują plany rządowe. "I zapłaci za to państwo, a nie firmy, nie pracodawcy" - zaznaczył Schetyna.

Zobacz także

Jak dodał, "prezes Kaczyński ma inny plan w sprawie pracy". - Ludzie pracy, przedsiębiorcy, Polki, Polacy, chcę was ostrzec: pan Kaczyński idzie po wasze pieniądze - powiedział.

Mówił przecież niedawno: „jeżeli ktoś nie jest w stanie prowadzić działalności gospodarczej w takich warunkach, to znaczy, że się do niej po prostu nie nadaje” - on tak rozumie sprawę pracy. Będziemy to przypominać i będziemy wszystkich ostrzegać. To plan wykończenia niezależnej przedsiębiorczości

Schetyna zarzucił Prawu i Sprawiedliwości, że nie ceni niezależnych ludzi, którymi - jak mówił - są przedsiębiorcy. "Woli zastraszonych i pokornych petentów" - dodał.

Lider PO przestrzegał też osoby średnio zarabiające, że dla nich propozycje PiS mogą oznaczać utratę pracy albo zamrożenie ich pensji, ponieważ pracodawca będzie "rozpaczliwie szukał środków na ustawowe podniesienie najniższych wynagrodzeń". "My dla ludzi o średnich zarobkach mamy inną propozycję (...) - te pensje muszą radyklanie pójść w górę. Nasz plan to niższe podatki i wyższe o kilkaset złotych na rękę płace dla wszystkich" - powiedział Schetyna.

Zobacz także

Zadeklarował też wolę obniżenia składek na ZUS dla małych firm, które miałyby być liczone od pensji minimalnej. "To jest zysk prawie 3 tysiące złotych rocznie" - wskazał lider PO. "Jeśli płacicie CIT, a rośniecie szybciej niż gospodarka, nie będziecie płacić podatków" - dodał.

Zapowiedział też zmniejszenie biurokracji. "Wystarczy jeden przelew podatkowo-składkowy od funduszu płac w firmie zamiast 14 operacji od każdego pracownika, jak jest obecnie" - zaznaczył szef Platformy.  

RadioZET.pl/PAP