Zamknij

Lato wraca, opozycjo, drżyj. Jak pogoda może pomóc PiS wygrać wybory?

11.10.2019 14:40
Kaczyński PiS
fot. LUKASZ SZELAG/REPORTER

Wybory parlamentarne już w niedzielę. Tego dnia termometry wskażą prawie 25 stopni. W jakim stopniu piękna pogoda może wpłynąć na frekwencję i wyniki wyborów? Sprawdzamy!

W dniu wyborów parlamentarnych 13 października może zrobić się naprawdę gorąco. I to nie tylko w lokalach wyborczych. Jeżeli prognozy synoptyków się sprawdzą, w niedzielę możemy liczyć na piękne słońce i nawet 24 stopnie Celsjusza, a to oznacza najcieplejszy weekend tej jesieni.

Czy powrót lata tego konkretnego dnia będzie miał znaczenie dla przyszłości Polski? W tym kontekście przeprowadzono już wiele badań. Ich wyniki sugerują, że występuje pewna korelacja między warunkami meteorologicznymi a frekwencją przy urnach wyborczych.

Pogoda a frekwencja i wynik wyborów

Jak wyjaśniał w rozmowie z reporterem Radia ZET  Michałem Dzienyńskim politolog Adam Gendźwill, badania opublikowane w Washington Post mówią wprost: brzydka pogoda jeszcze bardziej zniechęca do głosowania osoby, które i tak były już niezdecydowane. Mówi się, że każde 25 mm deszczu to ok. 1 proc. wyborców mniej. A im jest cieplej, tym jest ich więcej.

Z drugiej jednak strony powrót letniej aury może sprawić, że zmęczeni jesienną pluchą, zamiast stawić się przy urnach, uciekną na weekendowy wypoczynek. Mowa przede wszystkim o mieszkańcach dużych miast, spośród których większość to jednak sympatycy Koalicji Obywatelskiej. W takim razie pozytywne prognozy na weekend mogą zmartwić polityków opozycji, którzy przez piękną pogodę mogliby stracić ważne głosy, co mogłoby pozytywnie odbyć się na wyniku PiS.

Zobacz także

Przypomnijmy, że wybory parlamentarne odbędą się 13 października. Wybierzemy wówczas 460 posłów na Sejm i 100 senatorów. Ich nazwiska poznamy po oficjalnym ogłoszeniu wyników wyborów, które poda Państwowa Komisja Wyborcza.

RadioZET.pl