Zamknij

Ci posłowie odchodzą z Sejmu. Ale w ramach pocieszenia dostaną odprawy

15.10.2019 17:06
Ci posłowie odchodzą z Sejmu. Ale w ramach pocieszenia dostaną odprawy
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Około 24 tysiące złotych – tyle pieniędzy na pocieszenie dostaną parlamentarzyści, którzy nie startowali lub nie zakwalifikowali się ponownie do Sejmu w wyborach parlamentarnych 2019. Jest to suma odprawy, która w świetle obecnej wysokości uposażenia poselskiego i obowiązującej Ustawy o Wykonywaniu Mandatu Posła i Senatora, przysługuje każdemu kończącemu kadencję posłowi.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Warto podkreślić, że odprawa w wysokości 24 tysiące złotych to kwota podana brutto.

Zobacz także

Posłowie, którzy nie uzyskali ponownie mandatu

Przypomnijmy, że w tegorocznych wyborach parlamentarnych wystarczającego poparcia nie uzyskali:

- Stanisław Piotrowicz (PiS)

- Anna Sobecka (PiS)

- Bernadeta Krynica (PiS)

- Zbigniew Gryglas (PiS)

- Roman Kosecki (PO)

 - Tomasz Cimoszewicz (PO)

- Piotr Apel (Kukiz’15)

- Marek Jakubiak (Kukiz’15)

Z Sejmem pożegna się również Krystyna Pawłowicz. Posłanka PiS nie kandydowała ponownie w tegorocznych wyborach.

Zobacz także

Ponad 20 tysięcy dla każdego z odchodzących posłów

Jak przewiduje artykuł 39. ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, odprawa taka przysługuje każdorazowo w przypadku zakończenia kadencji. Jeżeli dany parlamentarzysta został wybrany na drugą kadencję, przepis ten go nie dotyczy.

"Posłowi i senatorowi w związku z zakończeniem kadencji przysługuje odprawa parlamentarna w wysokości trzech uposażeń. Odprawa nie przysługuje, jeżeli poseł lub senator został wybrany na następną kadencję" – brzmi dokładny zapis.

Zobacz także

Z kolei "w razie śmierci posła lub senatora w czasie wykonywania mandatu lub w ciągu trzech miesięcy po jego wygaśnięciu, przysługuje odprawa pośmiertna na zasadach i w wysokości określonych dla pracowników w Kodeksie pracy" – czytamy w ust.2. art. 39. ustawy.

Zobacz także

Z kolei podstawowe uposażenie poselskie obejmuje „80 procent wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu”, które ustalane jest na podstawie ustawy, regulującej przepisy dot. wynagrodzeń dla osób, piastujących kierownicze stanowiska w państwie.

Aktualnie uposażenie poselskie wynosi 8016, 70 złotych brutto miesięcznie – podaje Business Insider. W związku z tym, każdy z odchodzących posłów otrzyma około 24 tysiące złotych brutto.

 

RadioZET.pl/sejm.gov.pl/Business Insider/wp,pl