Zamknij

Plan PiS na 100 dni po wyborach: Mały ZUS, 13. i 14. emerytura, przegląd zdrowia

07.10.2019 13:54
Program PiS
fot. PAP

Atrakcyjniejszy mały ZUS, 13. i 14. emerytura, nowe obwodnice, pakiet badań profilaktycznych – znamy najważniejsze programy i ustawy, którymi PiS zajmie się w ciągu 100 dni od wyborów. Założenia przedstawili na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Program PiS partia przedstawiła już w obszernej ponad 230-stronicowej książce. Na liście prac rządu są jednak sprawy priorytetowe, którymi PiS chce zająć się od razu po wyborach, jeśli zwycięży i utrzyma samodzielne rządy.

Prezes partii rządzącej Jarosław Kaczyński przedstawił dziś najważniejsze sprawy, którymi PiS zajmie się w nowej kadencji Sejmu.

W ciągu pierwszych 100 dni zostaną uchwalone ustawy albo przygotowane programy rządowe dot. małego ZUS, 13. i 14. emerytury, pakietu kontrolnych badań profilaktycznych, budowy 100 obwodnic i planu dojścia do równych dopłat dla rolników.

Jarosław Kaczyński, prezes PiS

PiS wrócił do formuły z 2015 roku, kiedy również przestawił najważniejsze postulaty wyborcze. Zdaniem Kaczyńskiego świadczy to o wiarygodności jego formacji.

Zobacz także

Zapowiedzieliśmy przed poprzednimi wyborami, że zrealizujemy pewien program i ten program został zrealizowany. I wtedy też mówiliśmy o tym, co zrobimy w ciągu pierwszych 100 dni.

J. Kaczyński

Nowościami w „piątce PiS” na 100 dni po wyborach są plan sfinansowania i doprowadzenia do budowy stu obwodnic czy przegląd stanu zdrowia dla Polaków po 40. roku życia. Szczegółowo mówił o tym premier Morawiecki.

Jeśli wygramy wybory, przedstawimy konkretny plan co najmniej stu obwodnic wraz z programem finansowania. Wszystkim obywatelom, którzy ukończyli 40. rok życia, zapewnimy, poprzez odpowiednie regulacje, przegląd stanu zdrowia.

premier Mateusz Morawiecki

Wspomniał, że w planach jest skompletowanie obwodnic Bydgoszczy, Białegostoku czy Warszawy.

Zobacz także

O korzyściach małego ZUS, zwanego potocznie 500 plus dla przedsiębiorców, premier mówił:

Miesięcznie korzyść dla małego przedsiębiorcy będzie wynosiła 500 zł. Pierwszy obszar dotyczy działalności mikro i małych firm – zakładów fryzjerskich, warsztatów samochodowych, cukierni, piekarni – gdzie dochody nie przekraczają 6 tys. zł miesięcznie, a przychody nie przekraczają 10 tys. zł miesięcznie, czyli rocznie 120 tys. zł.

M. Morawiecki

Założenia 13. i 14 emerytury czy dopłat dla rolników były już przytaczane przez PiS w czasie kampanii wyborczej, m.in. debatach. Uczynienie z nich priorytetów sprawia, że PiS – jeśli utrzyma samodzielne rządy – zajmie się nimi w ciągu trzech miesięcy.

RadioZET.pl/PAP