Zamknij

Schetyna: Mamy plan. Polacy będą leczeni jak Francuzi i Niemcy

29.09.2019 11:20
Grzegorz Schetyna
fot. PAP

Wiemy jak uzdrowić zrujnowaną przez PiS służbę zdrowia - zapewnił lider PO Grzegorz Schetyna w Ostrowie Wielkopolskim Dodał, że również z przyszłą szefową KE rozmawiał niedawno o opiece zdrowotnej Polaków, by ci mogli być leczeni jak Francuzi czy Niemcy.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Podczas konwencji wyborczej KO Schetyna ocenił, że podczas rządów PiS m.in. "zniszczono polskie zdrowie". Podkreślił, że "polityczny, partyjny wpływ na ochronę zdrowia powoduje, że to zdrowie nie jest chronione", a według niego "to jest polityka PiS".

Zobacz także

Jako przykład podał m.in. Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR), które "mają kłopoty z funkcjonowaniem, gdzie tworzą się gigantyczne kolejki, już nie tylko wielogodzinne, ale kilkudniowe". "To brak dobrej, rzetelnej wyceny usług na SOR-ach, to jest to, co doprowadza do ogromnego zadłużenia szpitali powiatowych, ale też i szpitali wojewódzkich, to co powoduje ograniczenie najpierw łóżek, potem oddziałów". Ocenił, że "polityka PiS, to jest polityka rujnowania służby zdrowia".

>>>WYBORY PARLAMENTARNE 2019<<<

Zapewnił,, że Koalicja Obywatelska ma pomysły, jak to naprawić. "Myślimy o SOR-ach, mówimy o skróceniu do 60 minut przyjmowania pacjentów na SOR-ach, mówimy o asystentach i podziale pracy, o tym, żeby lekarz mógł stawiać diagnozę, a inne rzeczy były załatwiane przez innych" - podkreślił.

Odniósł się też do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który - jak powiedział - "uważa, że w służbie zdrowia jest wszystko świetnie, bo on otrzymał kule, które przywieziono mu do domu, a w szpitalu na Szaserów ekskluzywny gabinet jednoosobowy". "Prezesie Kaczyński, tak nie wygląda służba zdrowia" - dodał.

Schetyna zapewniał: "będziemy wiele robić w tej kwestii, ale potrzebny jest impuls". Przypomniał niedawne spotkanie w Brukseli z przyszłą przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen, w którym uczestniczył wraz z Małgorzatą Kidawą-Błońska. Podkreślił, że było ono poświęcone także zapewnieniu odpowiedniej opieki zdrowotnej Polakom, tak, żeby "mogli się leczyć w taki sam sposób, jak Francuz, Włoch, czy Niemka".

Schetyna: Ministerstwo Zdrowia nie chce przyjąć do wiadomości tego, co się dzieje w polskiej służbie zdrowia

"Przygotowujemy program pilotażowy na europejski program walki z rakiem, ale także na to, żeby w budżecie, w następnej perspektywie finansowej, żeby tam już znalazły się pieniądze na europejski program ochrony zdrowia, której Polska będzie ważną częścią" - mówił.

Zobacz także

Zapewnił, że KO będzie tym się zajmowała "od pierwszego dnia" po jesiennych wyborach, natomiast teraz - jak dodał - "musimy postawić dobrą diagnozę". "Nie może być tak, że miasta, samorządy, które chcą leczyć, chcą pomagać, które tak jak w Warszawie, chcą dofinansowywać przeglądy zdrowia seniorów, dostają informację od agencji rządowej, że nie mogą tego robić, ponieważ Ministerstwo Zdrowia nie chce przyjąć do wiadomości tego, co się dzieje w polskiej służbie zdrowia" - dodał lider PO.

RadioZET.pl/PAP