Polacy zmęczeni politykami? Partie tracą, dobrze oceniani premier i prezydent

22.10.2019 09:02
Wybory
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Partie polityczne tracą poparcie – wynika z powyborczego sondażu „Ibris” dla „Rzeczpospolitej”. Wysokimi ocenami cieszą się natomiast prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zmęczenie kampanią i samymi wyborami daje o sobie znać. Jak dowodzi sondaż na zlecenie „Rz”, wszystkie duże partie osiągnęłyby dziś niższe poparcie niż w wyborach 13 października. Proporcje poparcia wciąż zostają jednak zachowane.

Zobacz także

Gdyby wybory odbyły się w poprzednią niedzielę, PiS zwyciężyłoby, ale z niższym wynikiem – 41,3 proc. (w wyborach 43,6 proc.). Na Koalicję Obywatelską głosowałoby już tylko 21 proc. (spadek o 6 pkt. Proc.), a najmniejsza różnica dotyczy Lewicy (dziś 12,3 proc.)

Jak komentuje „Rzeczpospolita”, spadek poparcia może wynikać ze „zmęczenia kampanią i opadnięciem emocji” po wyborach. Spadłaby też frekwencja, z sondażu wynika, że wyniosłaby 53,8 proc.

Zobacz także

Duda i Morawiecki dobrze oceniani

Sondaż pokazuje też wskaźnik poparcia dla prezydenta i premiera. Obaj są dobrze oceniani – Andrzeja Dudę zdecydowanie dobrze lub raczej dobrze ocenia 58 proc. ankietowanych. U premiera jest to 52 proc. wskazań.

RadioZET.pl/PAP/Rp.pl