Zamknij

Kolejny sondaż nie pozostawia złudzeń. PiS idzie po samodzielną większość

05.10.2019 09:46
Sondaż
fot. Andrzej Iwańczuk/ Reporter

Gdyby wybory odbyły się w miniony czwartek, z dużą przewagą wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość – informuje w piątek Onet, powołując się na wyniki najnowszego, przygotowanego dla portalu, sondażu IBRiS. Na partię rządzącą swój głos oddałoby 44,3 proc. wyborców.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wynik ten to o prawie 3 pkt. proc. więcej niż w poprzednim notowaniu. "Jak wynika z wyliczeń Marcina Palade, PiS mogłoby liczyć na samodzielną większość – otrzymałoby bowiem 253 mandaty" – podaje Onet.

Zobacz także

Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska, z poparciem 23,4 proc. Główna partia opozycyjna zanotowała spadek poparcia o 2,2 pkt. proc. Uzyskałaby 137 mandatów.

Ostatnie miejsce na podium przypadło Lewicy, na którą głos – według sondażu - chce oddać 12 proc. badanych (50 mandatów). To o 0,2 pkt. proc. mniej niż w poprzednim badaniu.

Do Sejmu dostałaby się też PSL-Koalicja Polska, na którą zagłosowałoby 5,9 proc. badanych (spadek poparcia o 1,3 pkt. proc.) Dałoby to 19 mandatów. Poza parlamentem znalazłaby się Konfederacja (3,6 proc. poparcia). Niemal 10 proc. badanych nie wie, na kogo odda swój głos. Jeden mandat przypadnie Mniejszości Niemieckiej.

Wybory parlamentarne 2019. Czeka nas wysoka frekwencja?

Spośród badanych 56,8 proc. zadeklarowało chęć wzięcia udziału w wyborach. Nie zamierza w nich uczestniczyć 44,2 proc. badanych. Jeden proc. nie umiało udzielić odpowiedzi.

Zobacz także

Badanie zrealizowano 2-3 października metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo na reprezentatywnej próbie 1100 Polaków.

RadioZET.pl/Onet/PAP