Nowy sondaż: PiS nadal z dużą przewagą nad KO. Skrajna prawica w Sejmie

19.09.2019 09:42
PiS
fot. PAP

PiS z kilkunastoprocentową przewagą nad KO, a w Sejmie jeszcze dwie partie, w tym Konfederacja – tak prezentują się wyniki sondażu parlamentarnego Kantar dla „Gazety Wyborczej”. 

Kantar przeprowadził to badanie metodą CATI w dniach 13-17 września (reprezentatywna grupa 1000 osób). Wynika z niego, że Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 43 proc. poparcia w październikowych wyborach parlamentarnych. To nadal dość wysokie notowania, ale minimalnie słabsze niż w ostatnich sondażach.

Zobacz także

Goniąca rządzących Koalicja Obywatelska może liczyć na 30 proc. głosów, co również w ostatnich badaniach nie było oczywistością. Podium polskiej sceny politycznej zamyka Lewica, tradycyjnie już przekraczająca granicę 10 proc. (w tym wypadku 11). 

Co ciekawe, większość analiz daje miejsce w Sejmie Koalicji Polskiej (PSL-UED-Kukiz'15), jednak według Kantaru ten komitet z wynikiem 4 proc. nie przekroczy progu wyborczego. Co innego skrajnie prawicowa Konfederacja, która cieszy się poparciem 5 proc. respondentów. 1 proc. ankietowanych deklaruje głosowanie na Bezpartyjnych Samorządowców, 6 proc. nie wie, na kogo ten głos oddać. 

Zobacz także

Pracownia zapytała też o preferencje dotyczące wyborów do Senatu. I choć charakteryzują się one inną specyfiką (głosuje się na konkretnego kandydata, a zwycięzca głosowania zgarnia pełną pulę), to wedle badania Kantaru PiS i opozycja idą „łeb w łeb”. Głosowanie na jednych bądź drugich deklaruje po 41 proc. ankietowanych. Należy jednak zaznaczyć, że spora część z nich, bo aż 18 proc., jeszcze nie wie, kogo poprzeć 13 października. 

RadioZET.pl/wyborcza.pl