Zamknij

Nowy sondaż. PiS deklasuje opozycję. PSL poza Sejmem

07.10.2019 07:40
Sondaż
fot. Marek Barczyński/ EastNews

42 proc. ankietowanych zadeklarowało poparcie dla PiS w wyborach parlamentarnych w najnowszym sondażu Kantar dla „Gazety Wyborczej”, Gazeta.pl i TOK FM. Na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 29 proc. badanych, na Lewicę – 13 proc., na Konfederację – 5 proc., a na PSL i Kukiz'15 – 4 proc.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„W najnowszym sondażu Kantar dla »Wyborczej«, Gazeta.pl i TOK FM Prawo i Sprawiedliwość nadal prowadzi z 42-proc. poparcia. Koalicja Obywatelska może liczyć na 29 proc., a Lewica na 13 proc. Konfederacja (5 proc.) i PSL (4 proc.) balansują na granicy progu wyborczego” – czytamy w poniedziałkowej „Gazecie Wyborczej”.

Zobacz także

Zdaniem „GW” przy takich wynikach partia Jarosława Kaczyńskiego utrzymuje większość w Sejmie, niewiele jednak potrzeba, by ją straciła. „Wystarczy, by poparcie dla PiS spadło o 1 pkt proc. i o tyle samo wzrosło Koalicji Obywatelskiej i by PSL przekroczyło próg zamiast Konfederacji, a Zjednoczona Prawica mogłaby utracić przewagę” – czytamy.

Gazeta podaje, że 78 proc. Polek i Polaków deklaruje, że na pewno weźmie udział w wyborach.

Zobacz także

„Pewnie nie wszyscy faktycznie zjawią się przy urnach, ale można się spodziewać bardzo wysokiej frekwencji, być może przebijającej dotychczasowy rekord z wyborów w 1989 r., czyli 62,7 proc. Przy nietypowo wysokiej frekwencji przewidywanie wyników wyborów jest szczególnie trudne – dlatego można założyć, że wyniki będą odbiegać od sondaży, podobnie jak w eurowyborach” – czytamy.

Sondaż Kantar dla „Gazety Wyborczej”, Gazeta.pl i TOK FM przeprowadzono między 1 a 5 października br. na próbie 1005 osób, metodą CATI.

RadioZET.pl/GW/PAP