Zamknij

Marszałek Senatu: Chcemy trzynastą emeryturę jako rozwiązanie stałe

Bartłomiej Chudy
30.08.2019 11:33
Marszałek Senatu: Chcemy trzynastą emeryturę jako rozwiązanie stałe

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapowiedział, że PiS chce wprowadzić trzynaste emerytury jako stałą, coroczną pozycję w budżecie. Dodatkowego świadczenia nie ujęto jednak w projekcie budżetu państwa na 2020 rok.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Projekt ustawy budżetowej na 2020 rok nie zakłada wypłaty tzw. trzynastej emerytury. „Dziennik Gazeta Prawna” przypomina, że politycy PiS chcą wprowadzenia tego rozwiązania na stałe, jeśli partia wygra jesienne wybory do Sejmu i Senatu.

Do sprawy odniósł się na konferencji prasowej w Senacie marszałek izby wyższej parlamentu. Stanisław Karczewski potwierdził plany PiS w sprawie „trzynastek” dla emerytów i rencistów.

Przewidujemy wprowadzenie tego rozwiązania na stałe.

Stanisław Karczewski, marszałek Senatu

Pytany o to, dlaczego nie uwzględniono tego wydatku w projekcie przyszłorocznego budżetu, Karczewski odpowiedział, że „nie zna go w szczegółach”.

Zobacz także

– Nie będę się odnosił do szczegółów, których nie znam – powiedział.

Chwalił za to pierwszy w historii wolnej Polski budżet bez deficytu, uwzględniający za to programy społeczne.

I jak wygramy wybory, a mam przekonanie, że wygramy, będziemy realizowali budżet i zrealizujemy ten budżet. Budżet zerowy, czyli budżet zrównoważony. Pierwszy od 30 lat bez długu, bez zadłużenia naszych dzieci i naszych wnuków.

marszałek Stanisław Karczewski

W tym roku rząd wypłacił trzynaste emerytury ponad 9,8 mln osób, w tym blisko 7 milionom emerytów. Niezależnie od ich poborów uprawnieni do świadczenia otrzymali równowartość minimalnego świadczenia, w przypadku emerytury było to niecałe 900 złotych „na rękę”. Wypłaty rozpoczęły się z początkiem maja, przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. 

RadioZET.pl/PAP