Zamknij

Czarzasty: lewica nie jest przeciw wiernym i wierze, nie jesteśmy religiożercami

Mikołaj Pietraszewski
15.09.2019 14:17
Włodzimierz Czarzasty
fot. Łukasz Piecyk/Reporter

Lewica nigdy nie była, nie jest i nie będzie przeciwko wiernym i przeciwko wierze - zapewniał szef SLD Włodzimierz Czarzasty podczas konferencji "Lewicy" w Toruniu. Wskazywał, że lewica jest m.in. za całkowitą transparentnością finansowania kleru.

Podczas niedzielnej konferencji w Toruniu Czarzasty podkreślił, że lewica nigdy nie była i nie będzie przeciwko wiernym i przeciwko wierze. - Nie jesteśmy w tej sprawie oszołomami, świrami, którzy będą chodzili, opluwali ludzi wiernych, opluwali kler. Mamy do tego racjonalny, spokojny stosunek - powiedział. Wskazał, że lewica jest za państwem świeckim i "za całkowitą transparentnością finansowania kleru".

Czarzasty o finansach Kościoła

- Zwróciliśmy się swego czasu jako lewica o zapytanie, ile środków finansowych jest przeznaczane na polski kler co roku przez władzę państwową i przez spółki Skarbu Państwa. Wiemy, że jest to ok. 8 mld zł. Takie zapytanie poselskie poszło - do tej pory nie mamy od dwóch lat na ten temat odpowiedzi. Co jest w tym złego, że lewica się pyta i prosi o transparentność finansowania polskiego Kościoła? My nie mówimy, żeby tego nie robić. My mówimy: my chcemy wiedzieć, w jaki sposób Kościół jest finansowany - powiedział.

Zobacz także

Podkreślił, że wszyscy powinni płacić równe podatki. - Księża płacą ryczałt, który średnio jest w wysokości 236 zł. Przeciętny obywatel płaci podatki w wysokości 2 tys. zł miesięcznie, przeciętnie. Pytamy się: dlaczego? - mówił Czarzasty. Pytał, dlaczego takie usługi jak chrzest i pogrzeb nie są opodatkowane. Wskazał, że należy zlikwidować fundusz kościelny, który "ostatnio wynosił 156 mln zł". - Uważamy, że zdrowi mężczyźni, którzy zarabiają na swoje życie, niech płacą składki również za siebie. Tylko tyle - powiedział.

"Nie jesteśmy religiożercami ani kościołożercami"

- Kościół jest zwolniony z opłat celnych, Kościół nie płaci podatków od nieruchomości. Przypomnę państwu, że Kościół jest drugim posiadaczem ziemskim po państwie w Polsce, 160 tys. hektarów ziemi. Kościół nie płaci podatków od spadków i od darowizn - mówił Czarzasty. - Jeżeli my nie płacimy podatków, to łamiemy prawo, jeżeli Kościół nie płaci podatków, to prawa nie łamie - powiedział.

Zobacz także

Pytał także, "dlaczego rozgłośnie katolickie mają być zwolnione np. od opłat koncesyjnych". Podkreślił, że politycy "Lewicy" nie są przeciwko rozgłośniom katolickim, ale chcą, by wszyscy byli traktowani równo, uczciwie. Dodał, że docelowo religia powinna zostać wycofana ze szkół. - Dlaczego państwo ma finansować naukę religii w szkołach? Jeżeli ktoś krzewi wiarę, krzewi coś w co wierzy, nie może tego robić w kościołach? - pytał Czarzasty. 

- Nie jesteśmy religiożercami ani kościołożercami. My po prostu chcemy równych praw dla wszystkich - dla siebie, dla kobiet, chcemy również równych praw dla biskupów. A równe prawa to są również równe obowiązki - podkreślił.

RadioZET.pl/PAP