Zamknij

Wadim Tyszkiewicz ostro po wyborach. „Coś Ty narobiła, Polsko?”

15.10.2019 10:07
Wadim Tyszkiewicz
fot. Wojciech Stróżyk/Reporter

Wadim Tyszkiewicz, wieloletni prezydent Nowej Soli wybrany właśnie do Senatu, skrytykował wynik wyborów parlamentarnych dający PiS kolejną kadencję władzy. Podziękował również za głosy, które na niego oddano. 

Wadim Tyszkiewicz, który rządził lubuską Nową Solą od 2002 roku (i z bardzo dobrym wynikiem uzyskał kolejną reelekcję), po 17 latach rządów ustępuje z funkcji i obejmie mandat senatora. Startował z własnego, niezależnego komitetu, ale w izbie wyższej będzie wspierał stronnictwo opozycyjne, wobec którego nie ukrywa swojej niechęci. Dał temu zresztą upust w ostatnim poście na swoim profilu na Facebooku.

Tyszkiewicz komentuje wybory

„Coś Ty narobiła, Polsko? Naród, który 30 lat temu zrzucił kajdany i zburzył Mur Berliński, teraz sam sobie te kajdany nałożył i się upodlił. Wolność, demokracja, Konstytucja... ? Śmiechu warte. Puste slogany. Nic nieznaczące słowa. Liczy się żłób napełniany przez PiS, naszymi, nam zabranymi pieniędzmi. Iluzja trwa. Póki co brzuszki syte, ale niedługo zacznie w nich burczeć. Tylko już wtedy będzie ściana” – zaczyna w ostrych słowach swój wpis. 

Dalej utrzymuje, że Jarosław Kaczyński nie odda kolejny raz zdobytej władzy oraz że zabetonuje scenę polityczną. „Mogę tylko jedno obiecać wszystkim, którzy oddali na mnie głos i tym wszystkim, którzy trzymali za mnie kciuki:
ja broni nie złożę. Jeśli demokracja i wolność będą demolowane, a będą, wejdę na barykady” – dodaje.

Zobacz także

„Szkoda tylko, że oddane głosy na PiS nie są jawne. Każdy, kto zagłosował za dyktaturą, przeciw wolności i demokracji, każdy kto świadomie sprzedał się za parę złotych, powinien za jakiś czas spojrzeć w lustro, kiedy kurtyna fałszu opadnie, kiedy Kaczyński pokaże prawdziwe swoje oblicze, które ja znam. Wtedy pozostanie Wam tylko wstyd” – kontynuuje, dziękując jednocześnie za wszystkie oddane na siebie głosy.

Wieloletni prezydent Nowej Soli ostro o PiS

Tyszkiewicz skrytykował też politykę PiS, która jego zdaniem działa przeciw samorządom. „PiS ponad pół roku temu, przepchnął w nocy przez Sejm, a Prezydent posłusznie na polecenie podpisał ustawę, która pozbawia możliwości wyboru pozostania na swojej dotychczasowej funkcji wójta, burmistrza czy prezydenta, wybranego w wyborach do parlamentu. Przez co PiS osłabił opozycję, w której szeregach jest większość liczących się w Polsce samorządowców” – pisze.

Zobacz także

„Tak więc ja, nie wiedząc czy wygrałem, czy przegrałem wybory, tracę funkcję prezydenta (wraz ze mną wiceprezydent) w momencie zamknięcia lokali wyborczych o godz. 21 w niedzielę. Jeśli wygrałem, do chwili powołania przez wojewodę komisarza (wojewody też nie ma do chwili powołania nowego), co może potrwać ok. tygodnia, miasto Nowa Sól pozostaje bez gospodarza i dowódcy na wypadek jakiegoś nieszczęścia. W tym swoim amoku i pędzie do władzy PiS pozostawił miasto bez władzy, bezbronne” – podsumowuje przyszły senator. 

PiS wygrywa wybory parlamentarne

Według oficjalnych, podanych w poniedziałek wieczorem przez PKW, wyników w niedzielnych wyborach parlamentarnych wygrało rządzące od czterech lat PiS, na które zagłosowało 43,59 proc. wyborców.  Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z rezultatem 27,40 proc. Próg wyborczy przekroczyły jeszcze trzy ogólnopolskie komitety: SLD-Lewica (12,56 proc.), PSL (8,55 proc.) i Konfederacja (6,81 proc.).

Zobacz także

W rozpoczynającej się niedługo kadencji Sejmu PiS będzie dysponował 235 mandatami, co da tej partii kolejne cztery lata samodzielnej większości. 134 mandaty przypadną Koalicji Obywatelskiej, 49 Lewicy, 30 PSL-owi, 11 Konfederacji, a jeden przedstawicielowi Mniejszości Niemieckiej. 

RadioZET.pl/Facebook