Zamknij

Troje ministrów do dymisji, Gowin bez teki wicepremiera? To możliwe po wyborach

07.10.2019 09:33
Zmiany w rządzie PiS?
fot. Andrzej Iwanczuk/Reporter

Jeśli PiS będzie dalej rządził po wyborach, rząd czekają zmiany. Niepewnych swojej pozycji może być przynajmniej troje ministrów, a jeden z wicepremierów może stracić swoje stanowisko – wynika z najnowszych informacji tygodnika „Wprost”.  

Według wszystkich sondaży Prawo i Sprawiedliwość jest na dobrej drodze do tego, aby wygrać zaplanowane na 13 października wybory parlamentarne, a tym samym utrzymać zdobytą cztery lata temu władzę. Wiadomo jednak, że po kolejnych wyborach w rządzie zawsze dochodzi do roszad personalnych i nie inaczej może być tym razem.

Morawiecki zostaje, Gowin bez teki wicepremiera

Według najnowszych doniesień tygodnika „Wprost” ucierpieć mogą na tym aż cztery osoby zasiadające w gabinecie Mateusza Morawieckiego. To Jarosław Gowin, który co prawda ma pozostać ministrem nauki i szkolnictwa wyższego, ale niewykluczone, że straci stanowisko wicepremiera.

Zobacz także

Może to mieć związek z osłabianiem i większym uzależnianiem od PiS dwóch mniejszych partii, które tworzą Zjednoczoną Prawicę – Porozumienia (na którego czele stoi Gowin) oraz Solidarnej Polski (którą kieruje minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro). „Ziobryści” mogą też zostać osłabieni faktem, iż Kaczyński planuje pozostawić na stanowisku premiera właśnie Morawieckiego, z którym Ziobro walczy o wpływy. 

Troje ministrów do dymisji?

„Wprost” podaje również, że ministerialne teki stracić mogą minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, szef MSZ Jacek Czaputowicz oraz minister energii Krzysztof Tchórzewski. Według tygodnika Emilewicz (także formalnie należąca do Porozumienia) miała narazić się kierownictwu PiS słowami na temat tego, że nie konsultowano z nią pomysłu podniesienia płacy minimalnej.

Zobacz także

Z kolei w przypadku Czaputowicza na jego następcę typowany jest szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski, którego nazwisko pojawiało się w medialnych spekulacjach już w styczniu 2018 roku, przy okazji dymisji Witolda Waszczykowskiego. 

RadioZET.pl/wprost.pl