Zamknij

Wybory 2019. Niedosyt PiS, trudny czas Schetyny. Wraca stary Sejm, co z Senatem?

15.10.2019 13:33
Grzegorz Schetyna
fot. East News

Wybory parlamentarne za nami. Mimo zdecydowanego zwycięstwa PiS w wyborach do Sejmu, partia rządząca nie zdołała zdobyć samodzielnej większości w Senacie. W opozycji rozpoczyna się czas rozliczeń - szczególnie dla lidera PO Grzegorza Schetyny. Kto zdobył mandat poselski? Zapraszamy analizy rozstrzygnięć drugiego dnia po wyborach na RADIOZET.PL.

14:12

Mapka, która elektryzuje całą Polskę.

Senat
fot. PAP/PKW
14:01

Wniosek Borusewicza o rezygnację ze zwołania Senatu jest absurdalny

Maria Koc, wicemarszałek Senatu „starej”, ale wciąż niezakończonej kadencji

"To jest normalna procedura, której my musimy się trzymać, więc ja nie rozumiem tego kuriozalnego apelu. Ten apel może dotyczyć już nowej kadencji, bo układ sił zmienił się. Jeszcze mamy dziewiątą kadencję Senatu, jeszcze ona się nie skończyła" - podkreśliła Koc.

Maria Koc
fot. ADAM JANKOWSKI/REPORTER
13:44

24 października (czwartek) odbędzie się uroczystość wręczenia posłom IX kadencji zaświadczeń o wyborze. Dzień później zaświadczenia odbiorą nowo wybrani senatorowie - poinformowała Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego.

13:39

W kampanii wyborczej wywołała skrajne emocje. Klaudia Jachira udziela się już przed zaprzysiężeniem.

13:28

Politycy PSL doceniają pracę swojego lidera, Władysława Kosiniaka-Kamysza.

"Powiem szczerze, że już kilku prezesów przeżyłem w PSL, ale tak zapracowanego prezesa jak Władysław Kosiniak-Kamysz w ostatnich dwóch miesiącach nie pamiętam" - podkreślił wieloletni ludowiec Marek Sawicki.

„To był jedyny lider, który wziął na siebie ciężar kampanii i który włączył się do debaty publicznej” – ocenił poseł Krzysztof Paszyk.

Z kolei Piotr Zgorzelski określił szefa partii szczytnym mianem „lokomotywy PSL”. (dla PAP)

Władysław Kosiniak-Kamysz
fot. East News
13:13

Tworzące Lewicę partie: Wiosna (R. Biedroń) i Razem (A. Zandberg) zwołują dziś posiedzenia swoich zarządów krajowych. Tematem spotkań ma być praca Lewicy w Sejmie. Przypomnijmy, Zandberg zapowiadał, że zostanie utworzone oddzielne koło poselskie działaczy Razem.

13:08

Praca społecznika została doceniona. 31-letni Franek Sterczewski zdobył 25 tys. głosów i z ostatniego miejsca KO zdobył mandat posła. Znany społecznik z Poznania zamierza dalej pracować jako radny osiedla.

Franek Sterczewski
fot. East News
12:57

W sieci najmocniej angażowała wyborców Konfederacja.

12:39

Bogdan Borusewicz (KO): Apeluję, by PiS zrezygnował z posiedzenia Senatu (w starym składzie, po przerwanym we wrześniu Sejmie, przyp. red.).  PiS stracił większość, zmieniła się sytuacja.

12:34

- Gowin zacznie mrugać w stronę opozycji - uważa senator Marek Borowski.

12:25

Rozwinięcie tematu przez przedstawicieli Konfederacji. O działaniu w sprawie unieważnienia wyborów mówił mecenas Michał Wawer (od 2 minuty).

12:03

Weszli do Sejmu po raz pierwszy, a już Konfederacja chce... unieważnienia wyborów

11:51

Nowy Sejm już bez Stanisława Piotrowicza, który przegrał wybory w "bastionie" PiS. Miał dopiero 9 wynik na liście PiS.

 

Stanisław Piotrowicz
fot. East News
11:29

Wicepremier Gowin podkreśla sukces koalicyjnego z PiS Porozumienia, ale bez wsparcia mediów. 

11:11

ŚLĄSK: Z samorządu do parlamentu. Mandat uzyskało siedmiu radnych wojewódzkich - do Senatu: Halina Bieda (KO), Ewa Gawęda (PiS) i Wojciech Konieczny (SLD), a do Sejmu: Grzegorz Gaża (PiS), Michał Gramatyka (KO), Wojciech Saługa (KO) i Michał Woś (PiS).

10:58

Jak zapowiedziała tak czyni. Krystyna Pawłowicz kończy z polityką.

10:44

W Sejmie przewidziano też pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy "Stop Pedofilii"Pod propozycjami, m. in.: ochroną dzieci przed seksualizacją i karami więzienia za edukację seksualną podpisało się ponad 265 tys. osób.

10:30

W Sejmie upamiętniono zmarłych Kornela Morawieckiego i Jana Szyszkę.

10:18

Kiedy zbierze się nowo wybrany Sejm? Prezydent ma określony czas na jego zwołanie.

10:12

Gdy w PiS rozważają o możliwym porozumieniu w Senacie, nowo wybrani parlamentarzyści PO widzą sprawę tak:

10:03

 "Możemy stać się świadkami tego, że dzięki rozstrzygnięciom w Senacie PiS będzie musiał się nauczyć działać z opozycją" – powiedział Radiu ZET Jacek Karnowski, prezydent Sopotu

09:54

Dominik Tarczyński wybrany na posła z list PiS. Przyjmując mandat zrzekłby się automatycznie możliwego mandatu europosła - jest "w kolejce" po 51 polski mandat w Parlamencie Europejskim. Mógłby go przyjąć dopiero po brexicie. Póki co dziękuje za głosy w wyborach do Sejmu.

09:46

Zgodnie z dobrymi zasadami marszałka Senatu powinno wskazywać zwycięskie ugrupowanie, czyli PiS

Łukasz Schreiber, sekretarz stanu w KPRM, dla radia TOK FM

Nadmienił, że wskazywanie przez pozostałe siły swojego kandydata "nikogo już nie dziwi".

09:38

"Grzegorz Schetyna udźwignął ciężar odpowiedzialności organizacyjno-politycznej w najtrudniejszym momencie" - powiedział Kazimierz Ujazdowski, nowo wybrany senator z list KO.

Kazimierz Ujazdowski
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER
09:29

Tymczasem obradowanie wznowił przerwany we wrześniu Sejm. Posłowie jeszcze w starym składzie. Zmarłego Kornela Morawieckiego zastępuje Edyta Kubik.

09:21

"Szkoda, że głosy na PiS nie są jawne. (...) Coś Ty narobiła, Polsko? Naród, który 30 lat temu zrzucił kajdany i zburzył Mur Berliński, teraz sam sobie te kajdany nałożył i się upodlił" - bardzo ostry wpis Wadima Tyszkiewicza, wybranego na SENATORA (niezależny)

09:14

Cała rozmowa z senatorem Borowskim dostępna na naszym profilu na Facebooku.

09:06

Dzisiejszy Gość Radia ZET o niełatwym wyzwaniu opozycji w Senacie.

09:00

Jarosław Kaczyński zarzuca opozycji nierówne chwyty przy walce o Senat. "Nasi przeciwnicy nie mają oporów. Wysuwają osoby, wobec których formułowane są, i to z poważnymi dowodami, zarzuty karne".

Jarosław Kaczyński
fot. Jakub Kaminski/East News
08:51

Jacek Sasin w radiowej Jedynce: "Jestem zdecydowanie zadowolony z wyniku wyborów. Wygraliśmy po raz drugi z rzędu i to ze zdecydowanie lepszym wynikiem. Premierem pozostaje Mateusz Morawiecki, byłoby czymś irracjonalnym z naszej strony, gdybyśmy dzisiaj myśleli o zmianie tego układu"