Zamknij

PiS znów z miażdżącą przewagą nad KO. A Konfederacja przekracza próg wyborczy

16.09.2019 08:12
Jarosław Kaczyński
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Na niecały miesiąc przed wyborami parlamentarnymi Prawo i Sprawiedliwość ma niemal 20 punktów proc. przewagi nad Koalicją Obywatelską. Jak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego na zlecenie „Super Expressu”, w Sejmie znalazłoby się pięć komitetów wyborczych.

Do wyborów parlamentarnych pozostał już niecały miesiąc, a partia Jarosława Kaczyńskiego utrzymuje sporą przewagę nad opozycją. Tak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Instytut Pollster dla „Super Expressu”.

Zgodnie z badaniem poparcie dla PiS deklaruje aż 45 proc. ankietowanych. Na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby natomiast 26 proc. badanych. To 19 punktów procentowych mniej niż w przypadku partii Jarosława Kaczyńskiego.

Przeprowadzone wcześniej reformy uwiarygadniają w oczach Polaków obietnice składane przez PiS. Opozycja ma co prawda nową kandydatkę na urząd premiera, ale nie sądzę, że nominacja pani Kidawy-Błońskiej miałaby spowodować wielkie zmiany w notowaniach Koalicji Obywatelskiej.

komentuje w rozmowie z „SE” politolog prof. Rafał Chwedoruk

Trzecie miejsce w sondażu zajmuje Lewica z wynikiem 14 proc. głosów. Poza podium, ale wciąż nad progiem jest PSL-Koalicja Polska z 8 proc. głosów. Co ciekawe, gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, do Sejmu – zgodnie z sondażem – weszłaby też Konfederacja, która uplasowała się tuż nad progiem wyborczym.

sondaz-dla-se
fot. Sondaż dla Super Expressu

Sondaż dla "SE" Pollster zrealizował 12-13 września na próbie 1059 dorosłych Polaków.

RadioZET.pl/SE