PiS znów na prowadzeniu. Ale przewaga nad KO nieco topnieje

20.09.2019 15:56
Jarosław Kaczyński
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się we wrześniu najwięcej zadeklarowanych wyborców poparłoby partię Jarosława Kaczyńskiego. PiS mogłoby liczyć na 46 proc. głosów. Koalicję Obywatelską poparłoby 23 proc. wyborców. Tak wynika z wrześniowego sondażu CBOS.

Prawo i Sprawiedliwość wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem miało we wrześniowym sondażu CBOS najwięcej zwolenników. To  46 proc. poparcia, choć odnotowali oni spadek o 1 pkt. proc. w porównaniu do badania z sierpnia (zobacz sondaż CBOS z poprzedniego miesiąca).

Na drugim miejscu w badaniu jest Koalicja Obywatelska z 23 proc. poparciem. Ci jednak notują wzrost o 4 pkt. proc.

Na podium jest jeszcze PSL (na swoich listach ma też polityków Kukiz’15) z poparciem wynoszącym 8 proc. (wzrost o 2 pkt. proc.). Nad progiem wyborczym byłaby też "Lewica" - Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej, skupiający SLD, Wiosnę i Lewicę Razem – głos oddałoby na nich 5 proc. badanych (spadek o 4 pkt proc.).

Pozostałe komitety nie przekroczyłyby progu wyborczego, który wynosi 5 proc. dla partii i 8 proc. dla koalicji. Konfederacja Wolność i Niepodległość może liczyć na 3 proc. poparcie (wzrost o 1 pkt. proc.).

sondaz-dla-se
fot. Sondaż CBOS

Na podobnym poziomie jak przed miesiącem utrzymuje się odsetek osób, które chciałyby iść na wybory, ale nie wiedzą, na kogo będą głosować, lub chcą uniknąć jednoznacznych deklaracji w tym względzie (14 proc., wzrost o 1 punkt proc.).

Zdaniem CBOS wrześniowy sondaż może wskazywać na "lekkie przegrzanie atmosfery politycznej i poziomu przedwyborczych licytacji".

Zobacz także

Frekwencja w wyborach parlamentarnych – jak będzie?

Udział w wyborach we wrześniu zadeklarowało 72 proc. dorosłych Polaków. W porównaniu z pomiarem z ubiegłego miesiąca liczba deklaracji uczestnictwa w wyborach do Sejmu i Senatu spadła o 5 punktów procentowych.

Na podobnym poziomie jak miesiąc wcześniej utrzymuje się odsetek wahających się, czy wziąć udział w tym głosowaniu (17 proc., wzrost o 1 pkt. proc.). W zestawieniu z deklaracjami z sierpnia wzrósł odsetek wyborców z góry odrzucających możliwość udziału w tych wyborach – z 7 do 11 proc.

Mimo trwającej kampanii, nadal bardzo wysokiego poziomu zapowiadanej partycypacji wyborczej i spodziewanej bardzo wysokiej frekwencji, w porównaniu z sierpniem nieco mniej Polaków jest pewne swego udziału w tych wyborach, a więcej odrzuca udział w głosowaniu

komentuje badanie sondażownia

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 12–19 września br. roku na liczącej 990 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP