Zamknij

Nowy sondaż dla ''Super Expressu'': PiS z samodzielną większością

04.10.2019 07:14
Jarosław Kaczyński, Piotr Gliński
fot. Wojtek Laski/East News

Wybory parlamentarne 2019. ''PiS nie odda władzy'' - donosi piątkowy ''Super Express''. Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyłaby 234 mandaty, co oznacza samodzielne rządy. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Prawo i Sprawiedliwość w wyborach do Sejmu może liczyć na 43,44 procent głosów - wynika z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu”. Na Koalicję Obywatelską chce zagłosować 28,47 procent Polaków. Trzecie miejsce z sondażu zdobyła Lewica - 13,94 procent. Próg wyborczy przekroczyłoby także PSL-Koalicja Polska z poparciem wynoszącym 7,56 procent. 

Opozycja łącznie zdobyłaby prawie 50 proc. głosów, ale mimo procentowej przewagi musiałaby i tak uznać wyższość partii Kaczyńskiego. PiS w takim scenariuszu miałby samodzielną większość, ale tuż powyżej poprzeczki, czyli marzenia o konstytucyjnej większości, które dawałyby swobodne odrzucanie weta prezydenta, się nie ziszczą

prof. Antoni Dudek, politolog z UKSW.

Poniżej progu wyborczego w sondażu ''Super Expressu'' znalazła się Konfederacja Wolność i Demokracja, na którą chęć oddania głosu zadeklarowało 4,83 proc. badanych. 

Według sondażu 63 procent badanych deklaruje zdecydowany udział w wyborach 13 października. 

Zobacz także

Sondaż Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu” został przeprowadzony 1-22 października na próbie 1088 dorosłych Polaków. Wybory parlamentarne odbędą się 13 października.

RadioZET.pl/Super Express