Zamknij

Głosowanie za granicą. Polacy czekają w rekordowo długich kolejkach

13.10.2019 16:55
Wybory 2019 w Londynie
3 Zobacz galerię
fot. PAP/EPA

Wybory parlamentarne 2019. Rekordowe zainteresowanie wyborami do Sejmu i Senatu odnotowano w Wielkiej Brytanii i Rzymie. Polacy głosują również w Szwecji, Portugalii i Belgii. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Rekordowe zainteresowanie przebywających w Wielkiej Brytanii Polaków niedzielnymi wyborami widać po długich kolejkach przed lokalami wyborczymi. Jak informuje ambasada RP, wybory przebiegają na razie bez zakłóceń.

Przed lokalem do głosowania utworzonym przy parafii pod wezwaniem NMP Matki Kościoła na Ealingu - w najbardziej "polskiej" dzielnicy Londynu - są nawet dwie kolejki, jedna dla osób z nazwiskami zaczynającymi się na litery od A do O, druga - od O do Ż. W każdej rano stało po kilkadziesiąt osób i ciągle przychodziły kolejne. Aby oddać głos, trzeba było odstać 30-45 minut.

- Pierwszy raz widzę coś takiego, normalnie jestem w szoku. Zwykle podczas głosowania kolejka nie wychodzi z budynku, a dziś ludzie stoją na ulicy - mówi PAP pan Eugeniusz, który w Londynie mieszka od 1987 roku. 

Wybory parlamentarne 2019. Głosowanie w ambasadzie RP w Rzymie

Na wybory w polskiej ambasadzie w Rzymie zapisała się rekordowa liczba ok. 3 tys. 200 wyborców. Kilkaset osób przybyło z zaświadczeniami z Polski. 

- Staliśmy w kolejce trzy godziny - powiedzieli Polacy, wychodząc z ambasady w rzymskiej dzielnicy Parioli. W długiej kolejce ustawiają się osoby mieszkające na stałe we Włoszech, przedstawiciele duchowieństwa z Rzymu i Watykanu, uczestnicy pielgrzymek i wycieczek przebywający w Wiecznym Mieście.

Wybory parlamentarne 2019. Kolejki w Sztokholmie i Portugalii 

Czas oczekiwania na oddanie głosu w wyborach do Sejmu i Senatu w dwóch komisji w Sztokholmie wynosił ok. 1,5 godziny. Chęć udziału w wyborach w stolicy Szwecji zgłosiło ok. 5 tys. Polaków. 

Przedstawiciele obwodowej komisji wyborczej w Lizbonie szacują, że do godz. 14 czasu warszawskiego w budynku polskiej ambasady zagłosowało blisko czterokrotnie więcej osób niż w wyborach parlamentarnych w 2015 r.

- Jeszcze przed otwarciem lokalu wyborczego przed bramą naszej placówki kłębił się tłum osób, które przyszły oddać głos. Pomimo tego, że mamy tu dziś niespotykaną wcześniej liczbę wyborców, niedzielne głosowanie przebiega sprawnie - powiedziała Iwona Sadłowska z obwodowej komisji wyborczej w Lizbonie.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP