Zamknij

Nowy sondaż dla „Wiadomości” TVP. PiS miałby w Sejmie samodzielną większość

27.09.2019 14:59
Jarosław Kaczyński
fot. Mateusz Jagielski/East News

Wybory parlamentarne 2019. „Wiadomości” TVP opublikowały w piątek nowy sondaż. Według badania przeprowadzonego przez „Indicator” Koalicja Obywatelska traci do PiS 18 pkt procentowych. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 44,3 procent – wynika z najnowszego sondażu „Indicator” dla „Wiadomości” TVP1. Na drugim miejscu w badaniu znalazła się Koalicja Obywatelska, na którą swój głos chce oddać 26,1 procent badanych. 

Trzecią siłą w Sejmie byłaby Lewica – 11,9 procent ankietowanych. Na granicy progu wyborczego balansuje PSL-Koalicja Polska – 6,1 procent badanych.

Pozostałe komitety, zgodnie z deklaracjami ankietowanych, nie przekroczyłyby progu wyborczego, który wynosi 5 procent dla partii i 8 procent dla koalicji. Konfederacja Wolność i Niepodległość według sondażu „Indicator” może liczyć na 4,1 procent wyborców. 

PiS w Sejmie miałby 250 mandatów, co daje partii Jarosława Kaczyńskiego samodzielną większość. 139 mandatów miałaby Koalicja Obywatelska, a Lewica 52. Do Sejmu weszłaby też PSL – Koalicja Polska z 18 posłami.

Badanie zrealizowano przez Centrum Badań Marketingowych „Indicator”, metodą wywiadów telefonicznych CATI w dniach 23-25 września na próbie 1000 dorosłych Polaków.

„Wiadomości” TVP pominęły Konfederację w sondażu 

Konfederacja zapowiedziała w piątek pozew przeciw Telewizji Polskiej, która nie podała w wydaniu „Wiadomości” prognozowanego w sondażu wyniku wyborczego komitetu. Politycy Konfederacji zapowiedzieli również skargę do KRRiT ws. niezapraszania ich przedstawicieli do programów TVP.

W rozmowie z PAP dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski powiedział, że pozew do TVP nie wpłynął, a telewizja będzie się odnosić do zarzutów po wpłynięciu pozwu. Nazwał też zarzuty Konfederacji „absurdalnymi historiami”.

Zobacz także

RadoZET.pl/TVP/PAP