Zamknij

Nowy sondaż: PiS umacnia się na prowadzeniu, zaskakujący wynik Konfederacji

22.09.2019 17:47
Sondaż na wybory parlamentarne
fot. Konwencja programowa Konfederacji/PAP

PiS ze znaczącą przewagą nad resztą stawki, pięć komitetów w Sejmie i zaskakująco dobry wynik Konfederacji - takie wnioski płyną z najnowszego sondażu Social Changes dla portalu wpolityce.pl. 

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz, ze zdecydowaną przewagą zwyciężyłoby w nich Prawo i Sprawiedliwość. Partia Jarosław Kaczyńskiego uzyskała bowiem wynik 47,2 proc., co daje przewagę poand 20 punktów procentowych nad wiceliderem stawki.

Zobacz także

Drugie miejsce w zestawieniu zajęła Koalicja Obywatelska, która cieszy się poparcie 26,1 proc. ankietowanych. KO nieco straciło w porównaniu do zeszłotygodniowego badania, natomiast PiS zyskał ponad 1 punkt procentowy.

Lewica i PSL nad progiem, wysokie poparcie dla Konfederacji

W Sejmie znalazłoby się miejsce dla przedstawiciele jeszcze trzech komitetów. O ile wyniki Lewicy (12,4 proc) i PSL-Kukiz'15 (6,8 proc.) nie dziwią - obydwa komitety w większości sondaży przekraczają progi kolejno 10 i 5 proc. - o tyle rezultat uzyskany przez skrajnie prawicową Konfederacją może szokować. Wedle badania SC, głos na to ugrupowanie deklaruje bowiem aż 7,5 proc. respondentów, co daje 4. miejsce w stawce. To o tyle zastanawiające, że większość sondaży lokuje Konfederatów poniżej progu wyborczego. 

Zobacz także

"Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI w dniach 13 września - 18 września 2019 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1001" - informuje serwis. 

RadioZET.pl/wpolityce.pl