Zamknij

Wybory w Katowicach. Morawiecki wygrał z Budką w okręgu, w mieście triumf KO

14.10.2019 16:39
Wybory w Katowicach. Morawiecki wygrał z Budką w okręgu, w mieście triumf KO
fot. Kamil Krukiewicz/REPORTER

Wyniki wyborów parlamentarnych 2019. 13 października Polacy wybierali 460 posłów i 100 senatorów. W Polsce zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość, w Katowicach najwięcej głosów zebrała Koalicja Obywatelska. Nie wygrała jednak w samym okręgu numer 31. Tam, wygraną odnotował PiS.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W niedzielę o godzinie 21:00 zakończyło się głosowanie w wyborach parlamentarnych. Chwilę później poznaliśmy pierwsze, sondażowe wyniki uzyskane metodą exit poll.

Zobacz także

Wyniki wyborów w Katowicach

W Katowicach zwyciężyła Koalicja Obywatelska. Drugie miejsce zajął PiS, na trzecim zaś jest Lewica. Ostatecznie, frekwencja w tym mieście wyniosła 66,94 procent.

Poparcie dla poszczególnych ugrupowań ]wyglądało następująco:

  • Koalicja Obywatelska - 40,91 proc.
  • PiS - 33,89 proc.
  • Lewica – 13,98 proc.
  • Konfederacja – 7,27 proc.
  • PSL - 3,96 proc.

Wyniki wyborów w okręgu numer 31

To kolejny – po Wrocławiu – przykład, w którym Koalicja Obywatelska zgarnia większość mandatów w samym mieście, lecz nie w okręgu. W okręgu numer 31, obejmującym – oprócz Katowic – Chorzów, Mysłowice, Piekary Śląskie, Rudę Śląską, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Tychy a także powiat bieruńsko-lędziński, zwycięstwo odnotowało Prawo i Sprawiedliwość. Nie było ono jednak aż tak spektakularne.

Zobacz także

Wyniki wyborów w okręgu nr 31 prezentują się tak:

  • PiS - 39,21 proc.
  • Koalicja Obywatelska – 37,17 proc.
  • Lewica – 11,91 proc.
  • Konfederacja – 7,33 proc.
  • PSL – 4,37 proc.

Walkę "jedynek" w katowickim okręgu nr 31 wygrał kandydat PiS-u i obecny premier – Mateusz Morawiecki. Pokonał tym samym Borysa Budkę, kandydata KO. Szef rządu uzyskał 133 195 głosów, zaś Budka – 99 063.

Wyniki wyborów 2019 - reakcje i komentarze. Zobacz naszą RELACJĘ NA ŻYWO

Wyniki wyborów do Senatu w Katowicach

Jak wynika z danych opublikowanych przez PKW, w Katowicach wybory do Senatu wygrał Marek Plura z KO, uzyskując 62,09 procent poparcia. Z kolei Bronisław Korfanty z PiS otrzymał 37,91 procent głosów.

Zobacz także

Wybory parlamentarne 2019

Według powyborczego sondażu exit poll wykonanego przez Ipsos najwięcej głosów w tegorocznych  wyborach parlamentarnych otrzymał PiS.

Zobacz także

Według najnowszych danych, opublikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą, partia ta uzyskała 43,7 procent poparcia. Oficjalne wyniki wyborów mamy poznać w poniedziałek w godzinach wieczornych.

 

RadioZET.pl/PAP/Dziennik Zachodni