Wyniki wyborów 2019 w Poznaniu. Wygrana i najwięcej mandatów dla KO

14.10.2019 15:46
Joanna Jaśkowiak
fot. Jakub Walasek/Reporter

Koalicja Obywatelska zwyciężyła w tegorocznych wyborach parlamentarnych w Poznaniu. Największa partia opozycyjna będzie reprezentowana przez poznaniaków w Senacie, w stolicy Wielkopolski uzyskała także najwięcej mandatów poselskich. 

Chociaż PiS zwyciężył w całym województwie wielkopolskim, to w samym Poznaniu Koalicja Obywatelska ma zdecydowanie większe poparcie. Widać to chociażby po wynikach wyborów do Senatu – Marcin Bosacki w Poznaniu dostał aż 213 tysięcy głosów, natomiast Jadwiga Rotnicka w powiecie poznańskim 142 tysiące. Oboje będą oczywiście reprezentować Poznań i okolice w izbie wyższej polskiego parlamentu. 

Zobacz także

Jeśli zaś chodzi o wybory do Sejmu, to w nich również KO uzyskało najlepszy wynik. Po przeliczeniu 100 proc. głosów z obwodowych komisji wyborczych (stan na godz. 15), KO ma 45,38 proc. głosów, PiS 25,33, Lewica 16,49 proc, Konfederacja 6,61 proc, a PSL 6,20 proc.

KO z pięcioma mandatami, Sterczewski ze świetnym wynikiem

Powyższe zestawienie oznacza, że mandatami podzielą się trzy największe komitety. KO zgarnie ich prawdopodobnie pięć, PiS trzy, a Lewica dwa. Z KO do Sejmu dostaną się Joanna Jaśkowiak, (prawie 68 tys. głosów) Rafał Grupiński (niespełna 18 tys.), Adam Szłapka (prawie 52 tys.), Waldy Dzikowski (19 tys.) oraz Franciszek Sterczewski (ponad 25 tys. głosów). 

Zobacz także

Ten ostatni, znany aktywista miejski i społecznik, był największą sensacją poznańskich wyborów – startując z ostatniego, 20. miejsca na liście, zdobył więcej głosów niż starsi i bardziej doświadczeni (oraz usytuowani wyżej na liście) Grupiński, Dzikowski czy Szymon Ziółkowski (nie wywalczył dla KO szóstego mandatu i nie odnowił swojego z poprzedniej kadencji). 

PiS z trzema mandatami, Lewica z dwoma

PiS musi zadowolić się trzema mandatami. Przypadną one liderce listy, reprezentującej partię Porozumienie minister przedsiębiorczości i technologii Jadwidze Emilewicz (prawie 44 tys. głosów), wiceszefowi MSZ Szymonowi Szynkowskiego vel Sękowi (24 tys.) oraz Bartłomiejowi Wróblewskiemu (22 tys.).

Zobacz także

Z Lewicy do Sejmu dostały się dwie kobiety – liderka listy Katarzyna Ueberhan (ponad 33 tys. głosów) oraz jej imienniczka i wieloletnia radna miejska Katarzyna Kretkowska (ponad 16 tys.). Żadnego poznańskiego posła nie będą mieli na Wiejskiej PSL ani Konfederacja. Mimo niezłych wyników Wojciecha Jankowiaka (ponad 13 tys.) i Jakuba Mierzejewskiego (16,5 tys.), zadecydowały słabe wyniki ich partii w okręgu. 

PiS wygrywa wybory parlamentarne

Przypomnijmy, że według danych z 99 proc. obwodowych komisji wyborczych, w niedzielnych wyborach parlamentarnych zwyciężyło rządzące od czterech lat Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 43,76 proc. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska, na którą głosowało 27,24 proc. wyborców.

Zobacz także

Próg wyborczy przekroczyły też pozostałe trzy ogólnokrajowe komitety: Lewica (12,52 proc.), PSL (8,58 proc.) i Konfederacja (6,79 proc.). Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że oficjalne wyniki wyborów mogą być znane w poniedziałek wieczorem. 

RadioZET.pl/DW/poznan.wyborcza.pl