Zamknij

Wyniki wyborów Exit Poll - Wysokie zwycięstwo PiS, konkurencja daleko w tyle

13.10.2019 23:30
Wybory parlamentarne 2019
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

PiS wygrywa wybory parlamentarne - wynika z sondażu Exit Poll, podanego o godz. 21. przez TVN24. Partia Jarosława Kaczyńskiego uzyskała 43,6  procent poparcia. Daleko z tyłu Koalicja Obywatelska (27,4 proc.), dalej Lewica (11,9 proc.) i PSL-Koalicja Polska (9,6 proc.). Do Sejmu wchodzi, po raz pierwszy w historii, Konfederacja (6,4 proc.).

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

23:57

Dziękujemy za śledzenie relacji z wyborów parlamentarnych 2019. Zapraszamy na kolejne analizy i komentarze polityczne na radiozet.pl.

23:42

Zwycięstwa PiS jako pierwszy pogratulował zagranicą premier Węgier Viktor Orban. W wystąpieniu telewizyjnym mówił:

- Z punktu widzenia Węgier bardzo ważne wybory odbyły się dziś w Polsce. Polska partia rządząca zdobyła większość manatów parlamentarnych i jest w stanie samodzielnie stworzyć rząd. Gratuluję polskim przyjaciołom - powiedział Victor Orban.

23:16

PiS nokautuje konkurencję na wsi. Partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyła według pomiarów Exit Poll 67,4 proc. głosów mieszkańców wsi. Wygrała także w grupie bezrobotnych, pracowników administracji

Koalicja Obywatelska pokonała PiS w grupie właścicieli firm, dyrektorów oraz - nieznacznie - wśród uczniów i studentów.

23:06

PKW: Ponad 280 naruszeń prawa przy wyborach do godz. 18 w niedzielę. Niektóre zadziwiające i... groźne.

22:46

I jeszcze komentarze ze studia Radio ZET.

22:37

PiS kontra KO w województwach. Wynik miażdżący, 14:2 na korzyść partii rządzącej.

Ipsos, Exit Poll
fot. PAP
22:34

PKW: Ogłoszenie wyników wyborów parlamentarnych nie wcześniej niż w poniedziałek późnym wieczorem albo we wtorek.

- Trudno przesądzać, to zależy od blisko 28 tys. obwodowych komisji - powiedział sędzia Sylwester Marciniak, zastępca przewodniczącego PKW

22:12
21:50
21:42

Powyborczy komentarz "na gorąco" na RadioZET.pl. "W tej politycznej kalkulacji nie było miejsca na grę według zasad fair play"

21:37

Najwyższy wynik zwycięskiej partii w historii wyborów do Sejmu i Senatu w III RP. Radość Kaczyńskiego jednak powściągliwa.

Jarosław Kaczyński
fot. PAP
21:34

Lewica wraca do parlamentu. Radość w przywództwie trzeciej siły wyborczej.

21:30

NOWY UKŁAD SIŁ W SEJMIE. Według wyników Exit Poll PiS zdobył w niedzielnych wyborach 239 mandatów, co oznacza, że będzie kontynuował samodzielne rządy. KO wychodzi 130 posłów, Lewicy 43, PSL-Koalicji Polskiej 34, a Konfederacji 13.

21:27

Mateusz Morawiecki (PiS): Żadna partia nie miała procentowo tak znakomitego wyniku. To wasza zasługa, dziękuję. To może oznaczać, że mamy 8 milionów wyborców. Ten wynik daje nam ogromny społeczny mandat. Wiał nam wiał w oczy przez cztery lata. Pokazaliśmy ogromny przyrost zaufania społecznego.

21:24

Janusz Korwin-Mikke (Konfederacja): Dziękujemy za głosy, są ludzie, którzy chcą by coś się zmieniło. Nie cieszyłbym się w tej chwili. Wstrzymajmy się z radością, mieliśmy w poprzednich wyborach 6,1 i zjechało do 4,5 proc. Dziękujemy TVPiS i prezesowi Jackowi Kurskiemu

21:20

Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL-Koalicja Polska): To wielki mandat zaufania dla racjonalnego centrum i nasz wspólny sukces. Nie będzie niebezpiecznych skrętów w prawo i w lewo. Sondaże dawały nam po trzy proc.

21:18

Adrian Zandberg (Lewica): Będzie w Sejmie Lewica, opozycja odważna. To były szalone trzy miesiące. To pierwszy krok ku lewicowemu rządowi w kolejnych wyborach

21:15

Grzegorz Schetyna (KO): Dziękuję za miliony głosów na Koalicję Obywatelską. To były trudne cztery lata. Nie była to równa walka, nie mieliśmy poczucia, że startujemy w uczciwej walce, że przeciwnik stosuje uczciwe metody. 

21:14

Jarosław Kaczyński (PiS): Jeśli wynik sondażowy się utrzyma, przed nami kolejne cztery lata rządzenia. Czeka nas refleksja nad tym co się udało i nad tym co spowodowało, że pewna część społeczeństwa uznała, że nie należy nas popierać.

21:09

FREKWENCJA w wyborach, według sondażu Ipsos, wyniosła 61,1 proc.

21:00

KONIEC GŁOSOWANIA. PiS zdecydowanie WYGRYWA wybory parlamentarne – wynika z sondażu Exit Poll, podanego o godz. 21. przez TVN24. 

Partia Jarosława Kaczyńskiego uzyskała aż 43,6  procent poparcia. Daleko z tyłu Koalicja Obywatelska (27,4 proc.), dalej Lewica (11,9 proc.) i PSL-Koalicja Polska (9,6 proc.). Do Sejmu wchodzi, po raz pierwszy w historii, Konfederacja (6,4 proc.).

Sondaż Ipsos na zlecenie Exit Poll przeprowadzono w dniu wyborów, od godz. 7. Wyniki mogą różnić się od danych PKW, które Komisja poda o godz. 22.

20:43

Niebawem wyniki Exit Poll. Tymczasem wyborcze liczby niedotyczące głosów:

20:31

Ok. 850 osób zagłosowało w wyborach w Wilnie. Do ambasady RP przyszła rekordowa liczba wyborców. - Takiej liczby nigdy dotąd nie odnotowaliśmy - powiedział PAP Marian Sokalski, przewodniczący komisji wyborczej.

20:22

Tymczasem na Nowogrodzkiej...

20:14

Kolejne 10 incydentów z naruszaniem ciszy wyborczej na Warmii i Mazurach – podaje PAP.

Policjantów zawiadomiono po tym jak mężczyzna namawiał w lokalu do głosowania na konkretnego kandydata na liście. Inny z wyborców wyniósł kartę wyborczą poza komisję. Miał wypełnić ją w aucie, po czym wrócił i zagłosował. "Dokumentacja w tej sprawie trafi do sądu" - zaznacza policja

20:04

Podobna frekwencja będzie w całym kraju? Polacy idą na rekord

19:51

Agitacja w Inowrocławiu i Bydgoszczy w ostatnich godzinach wyborów. W pierwszym z miast doszło do rozsypania ulotek wyborczych przed schodami do komisji. W drugim – do agitacji SMS-owej z nieznanego numeru.

19:24

Podarte karty do głosowania przez pijanego mężczyznę (Nowy Tomyśl) i wyniesiona karta wyborcza z lokalu (Opalenica) – kolejne ekscesy w komisjach wyborczych. W obu przypadkach interweniowała policja.

19:18

Mimo blisko 220 incydentów Państwowa Komisja Wyborcza nie zadecydowała o wydłużeniu ciszy wyborczej (stan z 18.30) – podaje PAP.

Najczęściej do incydentów dochodziło między 10 a 14.  

19:04

Kolejne przypadku nietrzeźwych członków komisji wyborczych. Dwa zgłoszenia dotyczyły komisji na warszawskiej Ochocie, jedno – Szczecina.

18:52

Najwyższa frekwencja na godz .17 była w Warszawie (okręg 19) 54,86 proc. Drugie miejsce zajął okręg wyborczy z Poznaniem (52,36 proc.), a trzecie okręg warszawski nr 20 (51,76 proc.)

Najniższa frekwencji była w Opolu (39,54 proc.).

18:46

Kolejna konferencja PKW o godz. 22.

18:41

Zapraszamy na wieczór wyborczy w Radiu ZET od godz. 21. Gośćmi Joanny Komolki będą europosłowie Patryk Jaki (PiS) i Andrzej Halicki (PO). Transmisja też na radiozet.pl i naszym profilu na Facebooku.

18:36

FREKWENCJA na godz. 17 wyniosła 45,94 proc. To o 6,97 proc. więcej niż o tej samej porze w wyborach w 2015 roku.

18:27

11 przestępstw i 208 wykroczeń od początku ciszy wyborczej od początku ciszy wyborczej do godz. 18 w niedzielę - poinformował asp. Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji.

Służby zatrzymały trzy osoby.

18:25

Przypominamy, że zagłosować w wyborach do Sejmu i Senatu możemy tylko do GODZINY 21.

18:45

Kolejna rażąca pomyłka w komisji wyborczej. W Piszu i Olsztynie do urn wyborczych wrzucono karty do głosowania i… pojedyncze strony spisu wyborców.

- W obu przypadkach ogłoszono krótką przerwę i spisy zostały wydobyte z urn - podała delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Olsztynie, dla PAP

Nie popisali się też wyborcy, którzy po zagłosowaniu wrzucili wszystko do urn.

18:06

Pomyłka w jednej z komisji wyborczych we Wrocławiu. Wydano 92 karty do głosowania na kandydatów do Senatu… z niewłaściwego okręgu.

- Głosy oddane na tych kartach będą nieważne – powiedział PAP Tomasz Szczepański, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego we Wrocławiu

17:58

Nieoficjalnie mówi się o wyższej frekwencji niż niż w ostatnich wyborach. Przekaz zadziałał?

17:35

Głos oddał też Lech Wałęsa. Były prezydent zagłosował w jednej z komisji wyborczych w Gdańsku. - Obojętnie, kto wygra, będzie naprawdę wiele problemów – powiedział po głosowaniu dziennikarzom.

Lech Wałęsa
fot. PAP
17:30

- Można robić zdjęcia przy urnie wyborczej, ale za zgodą przewodniczącego komisji – powiedziała Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego. Zaznaczyła też, że "nie może to jednak zakłócać powagi głosowania i naruszać praw innych osób przebywających w lokalu wyborczym".

To odniesienie do spornej sytuacji w jednej z komisji w Opolu. Kandydat na posła nie uzyskał zgody na zdjęcie. Na miejsce wezwano policję.

17:16

Pijani przedstawiciele w dwóch komisjach wyborczych. Ich niedyspozycja nie przełożyła się na pracę OKW, nie obyło się jednak bez powiadomienia policji.

17:10

Incydenty wyborcze w kilku miejscowościach woj. pomorskiego. W jednym przypadku, w Gdańsku, policja ustaliła sprawcę i ukarała go mandatem.

Sygnały o zerwaniu lub uszkodzeniu plakatów wyborczych dotarły m.in. z Kościerzyny, Wejherowa, Sztumu i Gdańska.

16:58

Premier Mateusz Morawiecki zagłosował w komisji wyborczej nr 113 na warszawskim Mokotowie (Szkoła Podstawowa nr 205). Głosował w obecności całej rodziny, ok. 16.30.

Mateusz Morawiecki
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
16:40

Wypadek w jednej z komisji na warszawskiej Woli. Na głowę mężczyzny spadło godło. Mimo obrażeń nie trzeba było wzywać karetki.

16:30
16:27

Długie kolejki do urn w komisjach wyborczych w Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

W „polskiej” dzielnicy Londynu, jak podaje PAP, są nawet dwie kolejki, dla osób z nazwiskami od A do O i O do  Ż. By oddać głos trzeba czekać 30-45 minut. Tłumy wyborców są też przed ambasadą RP w Rzymie. "Kolejki sięgały kilkaset metrów, niektórzy z rodaków czekali na głos nawet kilka godzin" – podał PAP. 

"Takich tłumów nigdy tu nie widziałam, a głosuję tu od 30 lat" - podkreśliła Urszula Stefańska-Andreini, prezes Związku Polaków we Włoszech.

16:12

Incydent z udziałem kandydata na posła w jednym z lokalu wyborczym w Opolu - podaje PAP. Kandydat chciał zrobić sobie zdjęcie podczas głosowania, czemu sprzeciwił się przewodniczący komisji. Na miejsce wezwano policję. Informację potwierdził Rafał Tkacz, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu.

15:55

W Sanoku członek jednej z komisji wyborczej usunął plakaty kandydata do parlamentu, które były poza lokalem. Z kolei w Mielcu przed wejściem do lokalu wyborczego ustawione zostały dwie tablice z wizerunkiem kandydata – to kolejne przypadki naruszenia ciszy wyborczej na Podkarpaciu.

15:40

1,2 promila alkoholu w organizmie miała członkini jednej z komisji wyborczych w Lublinie – poinformowała w niedzielę policja. Kobieta została odsunięta od pracy w komisji, nie miało to wpływu na przebieg głosowania.

15:23

Kolejna konferencja prasowa PKW zaplanowana jest na godz. 18.30 - wtedy ma zostać podana frekwencja według stanu na godz. 17.

15:22

W niedzielę w jednej z komisji wyborczych na warszawskiej Woli na mężczyznę, który przyszedł zagłosować, spadło godło, uderzając go w głowę. Potwierdzam, że doszło do takiego zdarzenia - przekazał w niedzielę PAP dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Warszawie Przemysław Niewiadomski. Do zdarzenia doszło w komisji obwodowej nr 283 w Warszawie, znajdującej się w Zespole Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych nr 1 przy ul. Zawiszy 13.

15:20
15:05

Ponad promil alkoholu w organizmie miała 35-latka, która zgłosiła się w niedzielę rano do pracy jako przewodnicząca jednej z obwodowych komisji wyborczych w powiecie jędrzejowskim (Świętokrzyskie). Kobietę odsunięto od pracy w komisji – poinformowała policja.

15:03

Przewodnicząca jednej z obwodowych komisji wyborczych w Płocku (Mazowieckie) zawiadomiła policję o samochodzie oklejonym plakatami wyborczymi, zaparkowanym w pobliżu lokalu, gdzie odbywa się niedzielne głosowanie w wyborach parlamentarnych. W sprawie prowadzone są czynności wyjaśniające.

14:44
mid-19a13379
fot. PAP
14:42
mid-19a13381
fot. PAP
14:41

Państwowa Komisja Wyborcza odnotowała od godz. 6 do godz. 10 rano w niedzielę 30 incydentów w związku z naruszeniem ciszy wyborczej - poinformował na konferencji prasowej członek PKW sędzia Arkadiusz Despot-Mładanowicz.

14:15

"Porównując do wyborów, które się odbyły w maju do Parlamentu Europejskiego to dzisiaj o tej samej godzinie, bo wówczas też była frekwencja podawana o godzinie 12:00, to frekwencja jest wyższa o 3,75 proc. Natomiast porównując do wyborów do Sejmu i Senatu z roku 2015 to frekwencja jest wyższa o 1,67 proc." - powiedział sędzia Marciniak.

14:00

W ciągu pierwszych sześciu godzin głosowania w polskich wyborach parlamentarnych, które odbywają się w niedzielę w ambasadzie RP w Wilnie, udział wzięło już ponad 600 osób. "To rekordowa liczba w porównaniu z poprzednimi polskimi wyborami zorganizowanymi tu, na Litwie" - powiedział PAP przewodniczący komisji Marian Sokalski.

mid-19a13182
fot. PAP
13:42

Frekwencja jest wyższa o 1,67 pkt proc. w porównaniu do wyborów parlamentarnych w 2015 r.

13:35

FREKWENCJA WYBORCZA NA GODZ. 12. WYNIOSŁA - 18,14 PROC.

13:33

Rozpoczęła się kolejna konferencja prasowa PKW.

13:28
mid-19a13328
fot. PAP
13:25
mid-19a13317
fot. PAP
13:22

Lubuska policja miała dotychczas dziesięć zgłoszeń dotyczących naruszenia ciszy wyborczej. Chodziło o ściąganie i zawieszanie plakatów wyborczych oraz agitację w internecie – poinformował PAP rzecznik lubuskiej policji Marcin Maludy.

13:10
mid-19a13298
fot. PAP
13:07
mid-19a13286
fot. PAP
13:05

Na Pomorzu Zachodnim policja zarejestrowała kilkanaście wykroczeń związanych z trwającymi wyborami; chodzi głównie zrywanie i zaklejanie plakatów wyborczych kandydatów – poinformowała PAP w niedzielę komisarz Mirosława Rudzińska z zachodniopomorskiej policji.

12:43
mid-19a13267
fot. PAP
12:41
mid-19a13223
fot. PAP
12:37

Do zakończenia głosowania trwa cisza wyborcza. Ciszę wyborczą narusza każdy element czynnej agitacji wyborczej, czyli publicznego nakłaniania lub zachęcania do głosowania w określony sposób. Jak wskazuje Państwowa Komisja Wyborcza, nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, czy rozpowszechniać materiałów wyborczych.

12:31

W niedzielę policja na Podkarpaciu odnotował kolejne przypadki naruszenie ciszy wyborczej. Do zniszczenia baneru wyborczego doszło m.in. w Przemyślu. W kilku innych miejscowościach uszkodzone zostały plakaty różnych komitetów wyborczych.

12:21
12:12

- Bardzo bym chciał, żeby frekwencja wyniosła ponad 50 procent – powiedział w niedzielę w Sopocie, po oddaniu głosu w wyborach do parlamentu szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Dodał, że jego zdaniem 60 procent będzie trudno osiągnąć.

12:01

Członek jednej z ursynowskich komisji wyborczych przyszedł do lokalu wyborczego z bronią. Zdarzyło się to przed rozpoczęciem głosowania, zanim jeszcze lokal wyborczy został otwarty - powiedział PAP Wojciech Dąbrówka z Państwowej Komisji Wyborczej. "Potwierdzamy, że otrzymaliśmy około siódmej takie zgłoszenie. Na miejsce udał się jeden z patroli, który potwierdził, że mężczyzna ma broń. Na tą broń posiadał zezwolenie" - powiedział PAP rzecznik Komendy Stołecznej Policji Sylwester Marczak.

11:50

Sześć zgłoszeń o naruszeniu ciszy wyborczej otrzymała dotychczas policja w Lubelskiem. Dotyczą m.in. parkowania samochodów z plakatami wyborczymi, usuwania banerów i plakatów wyborczych.

11:45
mid-19a13172
fot. PAP
11:43
mid-19a13188
fot. PAP
11:40
mid-19a13189
fot. PAP
11:35

Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.

11:12

Kolejne przypadki łamania ciszy wyborczej. Zerwane plakaty, przyczepa z banerem >>>WIĘCEJ<<<

11:02
10:59

Pożar w jednym z lokali Obwodowej Komisji Wyborczej nie grozi przedłużeniem ciszy wyborczej - zapewnił przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wiesław Kozielewicz. Chodzi o pożar, który w niedzielę rano wybuchł w lokalu wyborczym w gminie Szubin (województwo kujawsko-pomorskie).

10:53
mid-19a13135
fot. PAP
10:52

Szef PKW podkreśli także, że w 3. przypadkach doszło do podania do wyników badania opinii publicznej. Zaznaczył, że za takie wykroczenie grozi kara grzywny od 500 tys. zł do 1 mln zł. Jak podkreślił Kozielewicz, nie pamięta przypadków, by do upublicznienia sondaży w czasie trwania ciszy wyborczej dochodziło w poprzednich wyborach.

10:48

Państwowa Komisja Wyborcza odnotowała do godz. 6 rano w niedzielę 64 incydenty w związku z naruszeniem ciszy wyborczej - poinformował na konferencji prasowej przewodniczący PKW, Wiesław Kozielewicz.

10:46
mid-19a13125
fot. PAP
10:35

Mieszkańcy podpoznańskiego Czerwonaka w niedzielnych wyborach głosują w bajkowym zakładzie krawieckim. Tradycyjnie lokal wyborczy w tamtejszym Gminnym Ośrodku Kultury „Sokół” został udekorowany w nietypowy sposób.

mid-19a13112
fot. PAP
10:27

Zakończyła się konferencja PKW. Kolejna odbędzie się o godz. 13.30.

10:23

Głosowanie rozpoczęło się o godz. 7 bez przeszkód. Nie było przypadku, by w którymkolwiek z lokali wyborczych, a mamy ich dokładnie 27 tys. 415, głosowanie rozpoczęło się z opóźnieniem - poinformował w niedzielę szef Państwowej Komisji Wyborczej Wiesław Kozielewicz.

10:19
10:04
mid-19a13086
fot. PAP
10:01
09:46
mid-19a13073
fot. PAP
09:33
09:29
09:25

"Dla mnie to taki ważny dzień, raz na cztery lata, kiedy człowiek oddaje swój głos, może scedować tę swoją cząsteczkę na kogoś, kogo chce wybrać. Jest to obywatelski obowiązek i święto demokracji" - powiedział kard. Nycz.

09:19

Zawiadomienia o usunięciu banerów wyborczych i ustawieniu w trakcie ciszy wyborczej przyczepy z billboardem otrzymali funkcjonariusze na Warmii i Mazurach - podała w niedzielę policja. Dotychczas w regionie odnotowano pięć tego typu incydentów związanych z wyborami.

09:04

Śląska policja otrzymała dotychczas dziewięć zgłoszeń dotyczących naruszenia ciszy wyborczej. Chodzi o zabronioną podczas ciszy agitację oraz zrywanie i naklejanie plakatów z kandydatami. Sprawcy naruszenia ciszy odpowiedzą za wykroczenia.

09:02

Kobietę i mężczyznę, którzy są podejrzani o zrywanie plakatów wyborczych na terenie pow. węgrowskiego (Mazowieckie) zatrzymała policja – poinformowała w niedzielę PAP rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu podinsp. Katarzyna Kucharska.

08:54

W sobotę miały miejsce dwa incydenty, które spowodowały, że trzeba było przenieść komisje wyborcze do innych lokali - poinformowała w niedzielę w Polsat News szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak. Dodała, że w jednym przypadku doszło do wybuchu pieca, co spowodowało konieczność przeniesienia lokalu wyborczego, a w drugim przypadku miał miejsce pożaru budynku, w którym mieścił się lokal wyborczy.

08:52

Nie mamy żadnych informacji o incydentach, które by uniemożliwiły otwarcie lokalu wyborczego, w związku z tym zgodnie z planem zostały otwarte - powiedziała w niedzielę szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak. Dodała, że na ten moment głosowanie przebiega bez zakłóceń.

08:41

Od chwili obwiązywania ciszy wyborczej lubuska policja otrzymała jedno zgłoszenie związane z podejrzeniem jej naruszenia. Chodzi o wykroczenie dot. agitacji na rzecz jednego z kandydatów do Sejmu na portalu społecznościowym – poinformował w niedzielę PAP rzecznik lubuskiej policji Marcin Maludy.

08:40
08:31

Dwa przypadki zerwania plakatów wyborczych w Przemyślu odnotowali w nocy z soboty na niedzielę policjanci na Podkarpaciu. Wylegitymowali też mężczyznę, który w Rakszawie niósł zwinięty plakat wyborczy - poinformowała PAP w niedzielę rzeczniczka podkarpackiej policji Marta Tabasz-Rygiel.

08:29

Jak głosować? W lokalu wyborczym wyborcy otrzymają dwie jednostronicowe karty do głosowania. Na jednej karcie znajdą się listy kandydatów do Sejmu zarejestrowanych w danym okręgu wyborczym (w kolejności zgodnej z wylosowanymi numerami). Druga karta będzie zawierała nazwiska kandydatów do Senatu. Nazwiska kandydatów na posłów będą wydrukowane na szarym tle, a na senatorów - na żółtym.

08:26

Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument tożsamości; dokument pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie i dopuścić go do głosowania. Jeśli zaś wyborca będzie korzystał z zaświadczenia o prawie do głosowania, komisja dopisze go do spisu wyborców.

08:25

W niedzielę 13 października o godz. 7 rano rozpoczęło się głosowanie w wyborach parlamentarnych, w których wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów.

RadioZET.pl