Suski w TVP Info: realizacja obietnic PiS będzie... utrudniona. Czyja to wina?

15.10.2019 19:16
Marek Suski
fot. Grzegorz Banaszak/REPORTER

Realizacja obietnic, które PiS złożyło na pierwsze 100 dni rządów, będzie utrudniona. A to ze względu na sytuację w Senacie - powiedział w TVP Info Marek Suski. Jak dodał, nie oznacza to jednak, że nie będzie to możliwe do wykonania.

Marek Suski, szef gabinetu politycznego premiera, był wtorkowym gościem programu "O co chodzi?" w TVP Info, gdzie relacjonował, co działo się na wtorkowym posiedzeniu rządu. Jak mówił, panował tam "nastrój analizy".

"Pewne zobowiązania złożyliśmy - te pierwsze 100 dni, to jest do wykonania, pewne procesy muszą być rozpoczęte, pewne rzeczy, które można wykonać od razu powinny być wykonane" – mówił, podkreślając jednak, że „trochę rzeczywiście to będzie utrudnione”. A wszystkiemu – jego zdaniem – jest winna sytuacja w Senacie. Przypomnijmy, że w wyborach parlamentarnych 2019 PiS straciło większość w Senacie, zdobywając 48 mandatów.

- Ale to (realizacja obietnic – red.) jest możliwe, będziemy się starać, pracować. Będziemy dotrzymywać słowa, bo my nie składaliśmy pustych obietnic, tylko to, co jest realne - dodał Suski. „Wbrew temu, co twierdzi opozycja, mamy w Polsce demokrację. Byliśmy przygotowani na każdy wariant, na uszanowanie demokratycznego wyboru” – podkreślił we wtorek Suski.

Z akceptacją demokratycznego wyboru Polaków może mieć natomiast problem Jarosław Kaczyński. W poniedziałek wieczorem, niedługo po ogłoszeniu ostatecznych wyników wyborów, lider PiS stwierdził, że gdyby PiS grało tak jak opozycja, miałoby więcej senatorów. - Gdybyśmy chcieli wysuwać osoby, które z naszego punktu widzenia na to nie zasługiwały. Nasi przeciwnicy nie mają takich oporów, wysuwają osoby, wobec których formułowane są, i to z poważnymi dowodami, zarzuty karne – stwierdził Kaczyński.

Zobacz także

PiS - 100 dni nowej kadencji. Co obiecano?

Na początku października w trakcie kampanii wyborczej w Warszawie prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki zapowiedzieli m.in., że w ciągu pierwszych 100 dni nowej kadencji uchwalone będą ustawy lub przygotowane programy dotyczące małego ZUS, 13. i 14. emerytury, pakietu kontrolnych badań profilaktycznych, budowy 100 obwodnic i dojścia do równych dopłat dla rolników. O szczegółach pisaliśmy tutaj:

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/TVP Info