Zamknij

Kosiniak-Kamysz: głosowanie w wyborach prezydenckich powinno trwać dwa dni

12.05.2020 15:33
Władysław Kosiniak-Kamysz
fot. East News/Jakub Kaminski

Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział we wtorek, że PSL Koalicja Polska wzniesie poprawki do projektu ustawy autorstwa Prawa i Sprawiedliwości o głosowaniu w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Lider ludowców chce m.in. możliwości głosowania przez dwa dni.

We wtorek Sejm debatował m.in. nad projektem ustawy autorstwa PiS. Przewiduje ona możliwość głosowania w wyborach prezydenckich 2020 roku w lokalach wyborczych, a także korespondencyjnie. 

PSL-Koalicja Polska wzniesie poprawki do ustawy PiS

Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że PSL Koalicja Polska wzniesie poprawki do ustawy proponowanej przez PiS. Jedna z poprawek ma dotyczyć tego, że głosowanie odbywać się będzie przez dwa dni.

To umożliwi korzystanie przez dwa dni z lokali wyborczych. Sposób hybrydowy jest ciekawy, ale, aby on był właściwy, to dwa dni głosowania będą lepsze; pozwolą i na bezpieczeństwo komisji i tych, którzy będą tam wchodzić. Nie będzie tłoku, nie będzie kolejek do lokali wyborczych

- powiedział kandydat na prezydenta, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zobacz także

Lider partii dodał, że PSL jest gotowe do merytorycznej dyskusji oraz współpracy nad projektem, który dotyczy wyborów prezydenckich 2020 roku. "Trzeba przywrócić Polsce normalność" - dodał Kosiniak-Kamysz.

Zobacz także

Według polityka ostatnie dni pokazały, "jak złymi decyzjami można doprowadzić do rozgardiaszu, bałaganu i sytuacji, w której organizacyjnie polskie państwo jest w ruinie". Władysław Kosiniak Kamysz do przedstawicieli PiS powiedział także: "tak często powtarzaliście pięć lat temu hasło: +Polska w ruinie+. Tylko to nie była ocena rzeczywistości, a zapowiedź przyszłości". Lider ludowców dodał, że "trzeba wyjść do przodu. Nie da się tkwić w tej ruinie, w tym bajzlu, bałaganie, do którego doprowadziliście". Zaznaczył także, że konieczne jest znalezienie rozwiązania w sprawie wyborów prezydenckich, gdyż na to czekają Polacy.

Dzisiaj jest podjęta próba; tylko na samym początku już próbujecie ją zniszczyć, przesyłając projekt bez dyskusji do drugiego czytania. Dlaczego? Dlaczego nie chcecie temu poświęcić kilku godzin?

- pytał polityków PiS Kosiniak-Kamysz.

Zobacz także

Kandydat na prezydenta odniósł się także do słów ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, który ocenił, że bezpieczne wybory w lokalu będą mogły się odbyć najwcześniej za dwa lata. "To teraz poseł Szumowski zagłosuje zgodnie z rekomendacjami ministra Szumowskiego, czy odwrotnie?" - zapytał Władysław Kosiniak-Kamysz.

Lider PSL Koalicja Polska zaznaczył także, że w projekcie ustawy autorstwa PiS brakuje określonych terminów dotyczących m.in, trwania ciszy wyborczej i składania podpisów. "Uznaniowość budzi coraz większe wątpliwości" - skwitował Kosiniak-Kamysz.

RadioZET.pl/PAP