PO wybiera kandydata na prezydenta. Kidawa-Błońska gotowa do walki

08.11.2019 10:55
 Małgorzata Kidawa-Błońska
fot. PAP/Radek Pietruszka

Małgorzata Kidawa-Błońska potwierdziła w piątek, że chce kandydować w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Dodała jednocześnie, że rozumie decyzję Donalda Tuska, który zdecydował, że nie będzie ubiegał się o prezydenturę.

PO ma podjąć decyzję o trybie wyłonienia kandydata PO i Koalicji Obywatelskiej na prezydenta podczas piątkowego posiedzenia zarządu. Chwilę przed jego rozpoczęciem wolę startu w wyborach prezydenckich potwierdziła Małgorzata Kidawa-Błońska.

Dodała jednocześnie, że „przyjmuje i rozumie” decyzję byłego premiera Donalda Tuska, który kilka dni temu ogłosił, że nie będzie kandydował na prezydenta. „Czas nagli, a nie chciałbym w żaden sposób utrudniać opozycji procesu wyłaniania kandydatów. Uważam, że możemy te wybory wygrać, ale do tego potrzebna jest kandydatura, która nie jest obciążona bagażem trudnych, niepopularnych decyzji, a ja takim bagażem jestem obciążony” – mówił były premier w Brukseli. 

Rozpoczynamy zarząd, pracujemy i wygramy wybory

– powiedziała natomiast w piątek Kidawa-Błońska.

Prawybory w PO?

Zarząd ma zdecydować w piątek, czy zorganizować prawybory kandydata na prezydenta z udziałem przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej. Za takim rozwiązaniem optuje lider PO Grzegorz Schetyna i jego najbliżsi współpracownicy.

Przeciwnikiem tego rozwiązania jest natomiast m.in. wiceszef PO Borys Budka, który zamierza ubiegać się o funkcję szefa klubu KO, a później przewodniczącego PO. Budka uważa, że w sytuacji, kiedy do wyborów prezydenckich zostało tylko kilka miesięcy, rozpisywanie prawyborów nie ma wielkiego sensu. 

Zobacz także

RadioZET.pl