Zamknij

Tusk rywalem Dudy w wyborach prezydenckich? Kopacz: Będę namawiała Donalda

29.03.2019 09:14
Tusk rywalem Dudy w wyborach prezydenckich? Kopacz: Będę namawiała Donalda
fot. THIERRY MONASSE/REPORTER

Była premier Ewa Kopacz komentuje w Radiu ZET spotkanie Donalda Tuska z Grzegorzem Schetyną. Zdjęciem z niego pochwalił się na Twitterze przewodniczący Platformy Obywatelskiej. „Będąc w Brukseli, nie spotkać się z przyjacielem i człowiekiem, który przez tyle lat był premierem polskiego rządu?” – pytała. Na stwierdzenie Beaty Lubeckiej, że do tej pory lidera PO i przewodniczącego Rady Europejskiej łączyła szorstka przyjaźń, Ewa Kopacz odpowiada: „szorstka, nie szorstka – ale przyjaźń”. W programie „Gość Radia ZET” zadeklarowała, że będzie namawiać Donalda Tuska do startu w wyborach prezydenckich.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ewa Kopacz przypomina w Radiu ZET deklarację Donalda Tuska. „Mówił, że będzie wspierać ruch obywatelski i opozycję, żeby wygrać w jesiennych wyborach parlamentarnych” – wskazuje.

Na pytanie Beaty Lubeckiej, czy Donald Tusk wystartuje w wyborach prezydenckich, Ewa Kopacz odpowiada „czas pokaże”. Czy będzie namawiała byłego lidera PO do takiego ruchu?

Jednoznacznie tak. Uważam, że to świetny kandydat. Najlepszy, jaki może być. Mamy dzisiaj prezydenta, który jest uzależniony od swojego zaplecza politycznego.

Ewa Kopacz w ''Gościu Radia ZET''

Ewa Kopacz skomentowała też swój start w wyborach do europarlamentu z okręgu wielkopolskiego. Wcześniejsze doniesienia medialne wskazywały, że kandydatce Koalicji Europejskiej zależało na starcie z okręgu warszawskiego. 

– Grzegorz Schetyna ma swoje sugestie, ale ma też swoje prawa. Jest przewodniczącym partii – stwierdza była premier. W rozmowie z Beatą Lubecką zapewnia jednocześnie, że była premierem wszystkich Polaków.

– Czy jak byłam premierem, to tylko dla Warszawy i Mazowsza? Ministrem tylko dla Warszawy i Mazowsza? – pytała retorycznie. „Nie. Byłam premierem całej Polski, wszystkich mieszkających w Polsce” – odpowiada.

Zobacz także

Sondaż IBRiS dla Radia ZET: Szydło i Jaki miażdżą konkurencję 

Kopacz skomentowała również najnowszy sondaż IBRiS dla Radia ZET. Wynika z niego, że w okręgu małopolsko-świętokrzyskim 47,1 proc. badanych chce oddać głos na PiS, co daje szansę na zdobycie 4 mandatów, podczas gdy Koalicja Europejska może liczyć na 30,1 proc. głosów i 2 mandaty. Na mandat szansę ma także Wiosna Roberta Biedronia, która osiąga wynik 7,7 proc.

– Wszystkie te sondaże są przede wszystkim dla polityków i dla tych, którzy budują na tym wygodną dla siebie narrację – stwierdza gość Radia ZET. „Sondaże są po to, żebyśmy my, wypadający w nich nieco gorzej, zabrali się do ciężkiej pracy. Myślę, że ta ciężka praca przyniesie efekt. Pani i pewnie wielu będzie zdziwionych, kiedy okaże się, że te proporcje odwrócą się 26 maja” – przewiduje Ewa Kopacz.