Donald Tusk chciał sprawdzić swoje szanse i zlecił sondaż. Ile go to kosztowało?

04.11.2019 08:47
Donald Tusk
fot. AP/Associated Press/East News

Donald Tusk miał zlecić jednej z polskich firm badawczych przeprowadzenie sondażu, aby sprawdzić, jakie szanse miałby w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Informację podała w poniedziałek Wirtualna Polska, zaznaczając, że zgodnie z wynikami sondażu ryzyko porażki byłego premiera byłoby spore.

Donald Tusk, według WP, zlecił sondaż niedługo po wyborach parlamentarnych. „Sondaż miał pokazać, że dla szefa Rady Europejskiej ogromnym ryzykiem byłoby kandydowanie w elekcji prezydenckiej” – czytamy.

Dlatego Tusk po wyborach mówił, że opozycja musi postawić na kandydata, który ma szanse zebrać elektorat szerszy niż tylko Platformy, a nawet podebrać głosy Andrzejowi Dudzie. Donald wie, że on sam takich szans nie ma

– mówił znający byłego premiera rozmówca wp.pl. Jego zdaniem Tusk ma zbyt duży elektorat negatywny, co ma być jednym z najważniejszych czynników w wyborach prezydenckich.

Zobacz także

Dlaczego Donald Tusk zlecił sondaż i ile go to kosztowało?

Jak tłumaczył rozmówca portalu, Tusk zdecydował się na prywatny sondaż, bo politycy nie ufają sondażom publikowanym w mediach. A to dlatego, że „zawsze widzą w tym jakiś spisek”. „Dlatego Tusk wolał zamówić badanie sam i nikogo o jego wynikach publicznie nie informować” – dodał. 

Ile kosztuje taki sondaż? Pracownik jednej z największych firm badawczych tłumaczył portalowi, że prezydencki sondaż na prywatny użytek to koszt 20-30 tys. zł. „Tuska stać, by zlecić i zapłacić za takie badanie” – zaznaczył.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/WP